Kupno zadłużonego mieszkania – atrakcyjna inwestycja

Kupno zadłużonego mieszkania – atrakcyjna inwestycja

18 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Nieruchomość obciążona hipoteką to nie zawsze problem bez rozwiązania. Często zdarza się, że zakup mieszkania z wierzycielami może być dobrym pomysłem. Najłatwiej skupić się na nieruchomościach, które obciążone są hipoteką na rzecz banku, ale największe okazje inwestycyjne to mieszkania z komornikiem. Sprawdź, ile możesz zyskać zakupując mieszkanie z hipoteką.

Najczęściej zdarza się, że mieszkania z ustanowioną hipoteką to mieszkania sprzedawane poniżej wartości rynkowej, dlatego najchętniej korzystać z tej możliwości będą fliperzy, czyli osoby zawodowo zajmujące się transakcjami na rynku nieruchomości, kupując tanio, remontując i sprzedając z dużym zyskiem. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić takie mieszkanie na własne potrzeby mieszkaniowe.

Kupno nieruchomości obciążonej hipoteką – kiedy można zarobić?

Wszystko zależy od kilku czynników:

  • na czyją rzecz została ustanowiona hipoteka;
  • jaka jest wiedza inwestora;
  • jaka jest sytuacja materialna obecnego właściciela.

Te trzy elementy wpływają na cenę i możliwości negocjacyjne nowego właściciela. Jeśli obecny właściciel jest na skraju bankructwa najczęściej mieszkania chce pozbyć się jak najszybciej. Konsekwencją tego jest sprzedaż nieruchomości w atrakcyjnej cenie, czasem nawet 70% poniżej wartości rynkowej. Naprawdę nierzadko zdarzają się takie perełki inwestycyjne i właśnie na takiej nieruchomości można zarobić najwięcej. Jest to sytuacja, w której obie strony transakcji zyskują.

Znajomość rynku

Rozpoczynając przygodę z inwestycją w nieruchomości w ten sposób w pierwszej kolejności warto zaznajomić się z sytuacją cenową na rynku. Jest to kluczowe podczas obliczania opłacalności inwestycji. Oprócz cen rynkowych nieruchomości przygotuj zestawienie opłat za ekipę remontową i potrzebne materiały, a także wszystkie koszty około transakcyjne jak na przykład taksa notarialna, podatki, należności wobec spółdzielni.

Nieznajomość prawa szkodzi

Jeśli opanujesz już finanse należy skupić się na aspektach prawnych. Warto zaznajomić się z podstawowymi informacjami na temat ksiąg wieczystych, rodzajów hipotek i sposobów finalizacji transakcji. Pamiętaj, że to w Twoim interesie jest aby dobrze sprawdzić nieruchomość pod względem prawnym i żeby pieniądze, które wpłacasz w pierwszej kolejności znalazły się u wierzyciela, który ustanowił zabezpieczenie na mieszkaniu. Dlatego najlepiej zawrzeć w umowie przedwstępnej możliwość wpłacenia odpowiedniej kwoty bezpośrednio na konto wierzyciela, wtedy masz pewność, że dokonano spłaty wierzyciela i hipoteka z powodzeniem może zostać wykreślona z ksiąg wieczystych, a Ty możesz cieszyć się nową nieruchomością.