Odzyskaj ciepło z wentylacją mechaniczną

Odzyskaj ciepło z wentylacją mechaniczną

20 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Głowisz się nad tym, jak zatrzymać w domu czy mieszkaniu cenną energię cieplną? Z drugiej strony zdajesz sobie jednak sprawę, że w szczelnym pomieszczeniu panuje bardzo niekorzystny dla zdrowia mikroklimat… Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest montaż wentylacji mechanicznej (nawiewno-wywiewnej) z funkcją odzysku ciepła.

Ale jak ona właściwie działa? Centrala wentylacyjna (tzw. rekuperator) wyposażona jest w wentylator wyciągowy (usuwający kanałami wywiewnymi zużyte powietrze z pomieszczenia) oraz nadmuchowy (który natomiast wtłacza świeże powietrze z zewnątrz do środka budynku).

Specjalna część rekuperatora (wymiennik) odpowiedzialna jest za odzyskiwanie ciepła z usuwanego powietrza oraz ogrzewanie nim powietrza, które wpada do wnętrza domu. Ponadto całość posiada także tzw. anemostaty, odpowiadające za stałą regulację ilości powietrza wtłaczanego oraz tego usuwanego.

Wybierając miejsce do zamontowania urządzenia pamiętajmy, aby w pomieszczeniu panowała temperatura powyżej 0 stopni C – inaczej w wymienniku może zacząć skraplać się para wodna. Centralę najczęściej umieszcza się w korytarzu, spiżarni, garażu, strychu czy kotłowni. Ważne, by mieć do wentylacji swobodny dostęp, np. na wypadek, gdyby wymagała ona naprawy.

Warto też wybrać urządzenie, które wyposażone jest w wentylatory stałoprądowe, zużywające mniejszą ilość prądu (w odróżnieniu od modeli z silnikami na prąd zmienny). Jeśli chodzi o montaż, to najlepiej zwrócić się w tej kwestii do doświadczonych fachowców.

Wentylacja z odzyskiem ciepła działa niezależnie od panujących na zewnątrz budynku warunków atmosferycznych. W dodatku możemy regulować np. prędkość obrotową wentylatorów (instalacje z elektronicznymi programatorami pozwalają na ustawienie nawet kilku cykli pracy urządzenia w ciągu doby).

Co zyskujemy dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Na ścianach pomieszczeń nie osadza się wilgoć, urządzenie pomaga w walce z pleśnią i grzybami, a przede wszystkim pozwala obniżyć nasze rachunki za ogrzewanie.