Stary dom. Projekt adaptacji ma znaczenie

Stary dom. Projekt adaptacji ma znaczenie

29 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Zakup domu, który już ma wiele lat, jest wydatkiem o wiele mniejszy niż ten, który trzeba ponieść na wybudowanie nowej nieruchomości. Aby jednak zakupiony stary dom stał się miejscem, w którym mieszka się z przyjemnością, należy go doprowadzić do lepszego stanu. Z pewnością trzeba będzie go wyremontować, a często też zaadoptować do swoich potrzeb, by spełniał nasze oczekiwania. Pozornie to nic trudnego. W praktyce jednak szybko pojawia się pytanie: Jak zaadoptować dom do swoich potrzeb, by mieszkało się w nim dobrze a remont i adaptacja nie wiązały się z bardzo dużymi kosztami i ogromną ilością pracy?

Plan adaptacji

Właściwa adaptacja starego domu często jest dużo trudniejsza niż budowa nowego domu. W przypadku nowego domu, wszystko powstaje od podstaw, więc nie ma problemu z zaprojektowaniem i stworzeniem wszystkiego czego od nieruchomości oczekujemy. Już na etapie projektowania można określić wielkość i rozkład pomieszczeń, lokalizację okien, drzwi czy też innych ważnych elementów nieruchomości. W przypadku zakupu starego domu, pojawia się problem. Pewne rzeczy już są i nie da się ich zmienić czy poprawić. Nie ma możliwości przestawienia ścian nośnych czy wykonania wielu innych prac. Jak należy więc zmienić stary dom, by nam odpowiadał? Konieczny jest konkretny plan adaptacji. Najlepiej jeśli wykona go profesjonalista, choć nie jest to oczywiście koniecznością.

Konkretny plan ułatwi zadanie

Plan adaptacji starego domu koniecznie należy rozpocząć od określenia wszelkich koniecznych do zrealizowania zmian. Szybko może okazać się, że zmian musi być niemało. Planując konieczne remonty i zmiany, można zdecydować się na wykonanie wszystkich ważnych prac od razu lub też ograniczyć się na początku do tego co konieczne, inne zmiany czy remonty przekładając na późniejszy czas. Którą opcję wybrać? Wiele zależy od naszych możliwości finansowych, większy zakres prac bowiem będzie wiązać się oczywiście z większymi wydatkami. Jeśli stać nas na wydanie większych sum, warto jednak się zastanowić, czy od razu nie wykonać wszystkiego co zaplanowaliśmy. Z pewnością wykonanie wszystkich prac od razu będzie wiązało się z dużymi kosztami i większa ilością poświęconego czasu. Po zakończeniu prac będziemy jednak mieć dom, który całkowicie spełnia nasze oczekiwania i nie wymaga już żadnych poprawek czy remontów. Jeśli będą one potrzebne, to dopiero za wiele miesięcy czy nawet lat.

Koszty prac można obniżyć

Przy dużym zakresie prac, z pewnością pojawią się niemałe koszty. Można je jednak nieco obniżyć, podejmując prawidłowe decyzje. Oszczędzić można – na przykład – poświęcając nieco więcej czasu na znalezienie dobrej ale niedrogiej firmy budowlanej. Wybranie pierwszej, która jest skłonna wykonać prace w naszej nieruchomości, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Różnice w kosztach usług budowlanych są bowiem znaczne. Nawet w dwóch firmach z siedzibą przy tej samej ulicy różnice w kosztach prac budowlanych mogą osiągać sumy czterocyfrowe. Warto więc pytać w wielu miejscach, nie zapominając, że koszt usług budowlanych ma bardzo duże znaczenie, nie mniejsze jednak ma profesjonalizm danej firmy budowlanej. Szukając firmy budowlanej, warto też upewnić się co do terminów realizacji prac, a wybierając konkretną firmę, koniecznie sporządzić umowę na wykonanie prac. Taki dokument jasno określa co, kiedy i za jaką cenę ma być zrobione. Gwarantuje jasność sytuacji, w przypadku sporów czy niedociągnięć w wykonaniu usług.

Oszczędzić nieco można także na materiałach budowlanych, kupując tańsze. Warto jednak pamiętać, by nie decydować się na materiały budowlane niższej jakości, bowiem może to spowodować konieczność kolejnego remontu domu w krótkim czasie od zakończenia wcześniejszego.