Mieszkanie z drugiej ręki – co musisz wiedzieć o tej transakcji

Mieszkanie z drugiej ręki – co musisz wiedzieć o tej transakcji

5 marca, 2019 0 przez Redakcja

Mieszkanie z drugiej ręki

Wszyscy w sowim życiu planują znalezienie swojego miejsca na ziemi. Pierwszym i najważniejszym punktem jest zakup mieszkania. To w nim musimy czuć się bezpiecznie i swobodnie. Ma być miejscem spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Jednak przede wszystkim ma być ciepłą i pełną miłości przestrzenią, w której rodzina będzie miała poczucie stabilizacji. Sposobów nabycia nieruchomości w dzisiejszych czasach jest wiele. Coraz więcej firm deweloperskich świadczy tego typu usługi. Jednak cały czas popularne jest kupno z tzw. rynku wtórnego. Nabycie mieszkania z drugiej ręki może być kłopotliwe. Trzeba pamiętać o bardzo ważnych kwestiach. Jest to istotne, abyśmy nie zostali oszukani i nie stracili na danej transakcji.

Co to takiego jest kupno z drugiej ręki?

Co trzeba wiedzieć o danej transakcji? Otóż mieszkanie z drugiej ręki to kupno mieszkania należącego od innego właściciela. Najważniejszą kwestią do sprawdzenia podczas takiego zakupu jest własność prawna nieruchomości. Trzeba sprawdzić aktualny odpis z księgi wieczystej. Musimy mieć pewność, że osoba sprzedająca posiada prawo do sprzedaży. Również sprawdzić należy czy dany grunt jest przekazany w tzw. użytkowanie wieczyste od państwa. Jeżeli chodzi o mieszkanie objęte prawem własności należy sprawdzić, czy jest to spółdzielcza własność czy całkowita odrębność własnościowa lokalu. W pierwszym przypadku mieszkaniem zarządza spółdzielnia mieszkaniowa. My jedynie użytkujemy dany metraż. W drugim przypadku jest łatwiej, ponieważ nieruchomość jest w naszym posiadaniu,a mieszkańcy mogą tworzyć wspólnoty. Dzięki temu mamy większą swobodę działania na przykład w sprawach remontów.

Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie, czy mieszkanie nie ma zadłużenia

Warto pobrać stosowne dokumenty ze  wspólnoty. Należy także dowiedzieć się czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.  Także warto poruszyć temat lokatorów, sąsiadów, podatku oraz powodu sprzedaży. Ostatnie pytanie może być kartą przetargową w negocjacjach.  Kolejną częścią jest dokładne przestudiowanie stanu mieszkania. Powinniśmy zapytać o ostatnie remonty, dokładną powierzchnię, rozkład rur, kabli, liczników, stan okien, drzwi oraz podłóg. Także trzeba wiedzieć jakie sprzęty pozostaną w lokalu, a jakie będą usunięte. Musimy także dokładnie rozejrzeć się po okolicy. Ważny jest szybki i łatwy dostęp do szkół, sklepów czy ośrodków zdrowia. Warto się upewnić czy okolica jest bezpieczna i przyjazna dla dzieci.

Jak można zauważyć kupno mieszkania to bardzo poważna decyzja. Musimy dokładnie wszystko przeanalizować i dowiedzieć się maksymalnie wszystkiego. Przede wszystkim warto kierować się rozsądkiem, a nie emocjami.