kupno mieszkania

Jakie są dodatkowe koszty, które musimy ponieść przy zakupie mieszkania?

Kupno mieszkania to jedna z najdroższych transakcji w życiu większości osób. Jednak cena zakupu mieszkania to nie jedyne koszty jakie będziemy musieli ponieść podczas realizacji tej transakcji. O czym więc należy pamiętać i jakie koszty będziemy musieli ponieść?

Wynagrodzenie notariusza

Kupno mieszkania wymaga sporządzenia aktu notarialnego przez osobę uprawnioną. Osobą taką jest notariusz Kraków. Maksymalne kwoty jakie może pobrać notariusz określone są w ustawie o notariuszach. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości to taksa notarialna uzależniona jest od wartości nieruchomości. W przypadku gdy nieruchomość warta jest do 3000 zł taksa notarialna wynosi 100zł, Następnym przedziałem jest od 3000 do 10000 – taksa wyniesie wówczas 100zł + 3% od kwoty powyżej 3000zł, gdy wartość nieruchomości jest powyżej 10000 do 30000 będzie to 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10000zł. Oczywiście określone są także kolejne progi. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te kwoty są kwotami netto i należy do nich doliczyć 23% podatku VAT.

Wypisy aktów notarialnych

Poza opłatami za przygotowanie aktu notarialnego notariusz bierze także opłaty za sporządzenie wypisów aktu notarialnego. W większości przypadków przy zakupie mieszkania potrzebne są 3-4 wypisy aktu notarialnego. Są one przeznaczone dla sprzedającego, kupującego czy też wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego. Maksymalna kwota jaką może pobrać notariusz za tą czynność to 6 zł za każdą rozpoczętą stronę. Kwota oczywiście jest kwotą netto i dlatego do tego należy doliczyć jeszcze VAT.

PCC

Jeśli kupuje się mieszkanie na rynku prywatnym to należy odprowadzić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten pobierany jest bezpośrednio przez notariusza i przekazywany do Skarbu Państwa. Dodatkową opłatą w przypadku zakupu mieszkania na kredyt hipoteczny jest opłata 19zł od ustanowienia hipoteki na rzecz banku.

Niestety to jeszcze nie wszystkie opłaty jakie należy ponieść przy zakupie mieszkania. W przypadku gdy mieszkanie nie posiada księgi wieczystej warto ją założyć co kosztuje 60 zł, kolejnymi opłatami jakie należy zapłacić na rzecz sądu są:  wpis prawa własności oraz wpis hipoteki, wpisy te kosztują 200 zł za sztukę. W przypadku gdy istnieje służebność za mieszkanie należy zapłacić dodatkowe 60 zł za wpisanie jej do księgi wieczystej.

Jak widać dodatkowych opłat przy zakupie mieszkania jest całkiem sporo, a notariusz kraków ma sporo pracy przy tej czynności. Dlatego też decydując na zakup mieszkania trzeba mieć przygotowane całkiem sporo gotówki na opłacenie wszystkich niezbędnych opłat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
Eko deska
Sposoby na aranżację tarasu

Zbliżają się ciepłe dni a wraz z nimi potrzeba odpoczynku w domowym zaciszu. Wiosenna pogoda za oknem sprzyja odpoczynkowi na...

Zamknij