Kurtyny magazynowe — dlaczego są przydatne i jakie powinny mieć cechy?

Kurtyny magazynowe — dlaczego są przydatne i jakie powinny mieć cechy?

11 grudnia, 2023 0 przez Redaktorka Agnieszka

Kurtyny magazynowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Powszechnie stosuje się je nie tylko w tytułowych magazynach, ale też m.in. w chłodniach i centrach logistycznych, a także w innych zakładach pracy. Nie bez powodu. Poniżej wyjaśnimy, jaki jest ich cel i na jakie aspekty zwracać uwagę, aby dobrać odpowiednią kurtynę do potrzeb firmy. Zapraszamy!

Do czego przydają się kurtyny magazynowe?

Tzw. kurtyny paskowe, czyli kurtyny magazynowe w postaci równomiernych kawałków folii z polichlorku winylu, mają przede wszystkim zastosowanie ochronne. Pozwalają oddzielić od siebie poszczególne pomieszczenia, ale też sekcje w ramach jednego pomieszczenia (np. linie produkcyjne na dużej hali).

Wysokiej jakości kurtyny do magazynów i centrów logistycznych to skuteczny sposób na ograniczenie rozchodzenia się hałasu (i kurzu) po zakładzie lub konkretnym pomieszczeniu. W ten sposób wyraźnie zwiększa się komfort pracy, a w dłuższej perspektywie oznacza to także mniejsze ryzyko dla zdrowia pracowników.

To jednak nie wszystko. Kurtyny mają także funkcję izolującą (doszczelniają pomieszczenie), co ma ogromne znaczenie w dobie obecnych, bardzo wysokich kosztów ogrzewania, mogą też chronić przed insektami, co jest kluczowe m.in. przy produkcji żywności, i także wpływa na ocenę warunków pracy. Można więc powiedzieć, że, jak na tak pozornie proste elementy wyposażenia hal i innych pomieszczeń, są niezwykle uniwersalne i użyteczne.

Dobre kurtyny do magazynów magazynowe, czyli jakie?

Wybierając kurtyny magazynowe, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Z zasady są to elementy stosunkowo tanie, co jednak nie oznacza, że nie należy dbać o ich wysoką jakość.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów są produkowane (zarówno paski, jak i mocowania do nich) — gdzie się je wytwarza i czy są w pełni bezpieczne. Kluczowa jest wytrzymałość, a jednocześnie to, aby bariera nie ograniczała zanadto poruszania się między pomieszczeniami i sekcjami.

Producent powinien móc przedstawić odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy np. firma zajmuje się produkcją żywności, gdzie wymagania w zakresie wszelkich elementów wyposażenia są znacznie wyższe.

Kurtyny występują w różnych wariantach w zależności od zapotrzebowania firmy. Bez problemu można kupić specjalne kurtyny do chłodni, mroźni, przemysłu spożywczego czy serwerowni (poszczególne opcje będą różniły się m.in. odpornością na temperaturę i poziomem wzmocnienia), a także dopasować do swoich potrzeb ich wymiary i barwę.