Dlaczego warto zdecydować się na dom parterowy?

Dlaczego warto zdecydować się na dom parterowy?

24 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Zdecydowana większość ludzi marzy o własnym domu lub mieszkaniu. Jeżeli decydujemy się na własny dom, będziemy musieli go kupić albo wybudować. Można zaryzykować stwierdzenie, że większość osób decyduje się na budowę domu. Aby była ona jednak możliwa, konieczne staje się przygotowanie odpowiedniego projektu. Warto zaznaczyć, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy parterowe. Jak się okazuje, istnieje co najmniej kilka powodów, dla których postawienie domu parterowego będzie dobrym pomysłem.

Wszystko na jednym poziomie

Niezaprzeczalnym atutem domów parterowych jest brak schodów. Dzięki temu, wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. Każdy będzie więc mógł skorzystać ze wszystkich pomieszczeń znajdujących się w domu. Trzeba przyznać, że schody stanowią dla niektórych osób prawdziwą barierę, często nie do pokonania. Chodzenie po schodach może się okazać szczególnie problematyczne dla osób starszych. Na tym jednak nie koniec. Wchodzenie na piętro może nastręczać trudności także osobom, które borykają się z jakimiś kontuzjami lub problemami zdrowotnymi. Dzięki parterowym domom, wszyscy domownicy znajdują się na tym samym piętrze. Zdecydowanie łatwiej więc o komunikację, zwłaszcza jeżeli zaszłaby potrzeba wołania o pomoc. Niektórzy uważają jednak, że w parterowych domach nie ma prywatności. Trzeba jednak przyznać, że niekoniecznie jest to prawda. Nie sposób nie zauważyć, że brak schodów pozwala również na zaoszczędzenie miejsca w naszym domu. Dzięki temu, będziemy mogli zaprojektować miejsce na jakieś dodatkowe pomieszczenie w naszym domu.

Dom parterowy idealny dla rodzin

Nie sposób nie zauważyć, że domy parterowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród rodzin. Nie ma się temu co dziwić, bo stanowią one wręcz idealne rozwiązanie dla nich. Dzieci, zwłaszcza małe są wyjątkowo ruchliwe. Pragną się bawić i biegać po całym domu. Dzieci nie da się jednak pilnować przez cały czas. Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie niebezpiecznych w skutkach wypadków może więc okazać się budowa domu parterowego. Brak schodów znacząco bowiem zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia wypadków. Nie sposób nie zauważyć, że domy parterowe mogą być także atrakcyjne pod wieloma względami. Nierzadko są one atrakcyjniejsze wizualnie od domów piętrowych. Dlaczego? Przede wszystkim domy parterowe mogą sprawiać wrażenie połączonych z ogrodem. Jeżeli postaramy się o taras, zyskamy naprawdę fantastyczny efekt wizualny. Taras pełni również rolę użytkową. Dzięki niemu będziemy więc mogli spożywać posiłki w gronie najbliższej rodziny oraz znajomych.

Szybki projekt i sprawna budowa

Jeżeli planujemy budowę domu jednorodzinnego i zależy nam na czasie, dom parterowy będzie naprawdę wspaniałym rozwiązaniem. Domy parterowe można bowiem zdecydowanie szybciej zaprojektować oraz rzecz jasna wybudować. Zaprojektowanie domu warto byłoby jednak zlecić doświadczonemu architektowi. Nie należy wybierać za wszelką cenę najtańszego ze wszystkich projektów. Takie rozwiązanie może okazać się jedynie pozorną oszczędnością. Najlepszym rozwiązaniem będzie poczytanie opinii na temat różnych architektów oraz projektów. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danego projektu bądź architekta, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć najlepsze rozwiązanie. Cena projektu powinna być współmierna do jego jakości. Jeżeli mamy dobry projekt, budowa domu powinna przebiegać wyjątkowo sprawnie. Nie sposób nie zauważyć, że pomocna może okazać się fachowa ekipa budowlana. Warto byłoby więc dowiedzieć się, gdzie możemy taką ekipę znaleźć. Na szczęście, na rynku funkcjonuje wiele profesjonalnych firm budowlanych. Mogą oni w bardzo krótkim czasie postawić dla nas wymarzony budynek. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości co do kompetencji budowlańców, warto byłoby zastanowić się nad skorzystaniem z usług innej osoby.

Jakie pomieszczenia powinny znajdować się w parterowym domu?

Parterowy dom powinien być bez wątpienia odpowiednio zaprojektowany. Bez tego niemożliwe będzie niestety odpowiednie funkcjonowanie. W każdym domu powinna bez wątpienia znajdować się łazienka. Jeżeli rodzina jest naprawdę duża, w domu powinny znajdować się co najmniej dwie łazienki. Nie sposób nie zauważyć, że w każdym domu powinna znaleźć się również kuchnia. Pomieszczenie to bywa często określane mianem serca domu. Jeżeli kuchnia pełni również rolę pomieszczenia, w którym jadamy posiłki, jadalnia będzie nam zbyteczna. Jeżeli w kuchni jedynie przygotowujemy posiłki, jadalnia może nam się przydać. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również zaprojektowanie pokoju dziennego czy też salonu. To miejsce, w którym cała rodzina będzie mogła odpocząć. Jeżeli mamy dzieci, dobrze byłoby zaprojektować im pokój dziecięcy. Oczywiście rodzeństwo może mieszkać razem. Nastolatkowie będą jednak prawdopodobnie chcieli mieć odrębne pokoje. Jeżeli jednak posiadamy liczne potomstwo, urządzenie pokoi dla każdego dziecka może okazać się niemożliwe. W naszym domu powinna znaleźć się również spiżarnia, w której będziemy przechowywać niezbędne nam przetwory. Nie sposób nie zauważyć, że w domu powinien znajdować się także pokój dla gości. Najlepiej, jeżeli będziemy mieli przynajmniej jeden pokój gościnny. Jeżeli jednak mamy liczną rodzinę i przyjaciół, dobrze byłoby zdecydować się na urządzenie kilku pokojów gościnnych. O wszystkie pomieszczenia należy odpowiednio dbać, aby miały one szansę należycie pełnić rolę, do jakiej zostały stworzone. Wskazane będzie więc regularne sprzątanie.