Jaki piec grzewczy wybrac?

Jaki piec grzewczy wybrac?

8 grudnia, 2021 0 przez Redakcja

Czy jest coś przyjemniejszego w bardzo długi jesienny wieczór niż szklanka smakowitej herbaty i książka przy kominku. Ze względu na ten sentymentalizm uwidacznia się coraz większe zainteresowanie piecami kominkowymi. Renesans także przeżywają standardowe piece takie same jak te znane z domów na wsi i kamienic. Dzisiaj często jednak taki piec to nieprawdopodobne dzieło sztuki. Przy wszystkich etapach tworzenia pieca, czy to kominkowego, czy wolnostojącego pracują artyści, genialni w swojej dziedzinie. Często piec o klasycznej florenckiej stylistyce staje się świetnąozdobą salonu i nadaje pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

 Wielu antagonistów piecy wolnostojących, zwanych inaczej kozami, uważa, że jest to bardzo droga inwestycja, argumentując bardzowysokie koszta związane ze spalaniem paliwa. Jednakże wybierając piece na pellet jesteśmy w stanie gwałtownie ograniczyć koszta nie zmieniając wydajności cieplnej w domu czy mieszkaniu. Rozsądne gospodarowanie zasobami cieplnymi sprawia, że jest to dogodna alternatywa dla ludzi mieszkających w domach, kamienicach i wszędzie tam gdzie brakuje centralnego ogrzewania. Jeśli zaś chodzi o wydajność, badania pokazują, że wystarczy 30 minut od włączenia pieca, aby zwiększyć średnią temperaturę domu o 15 stopni.

 Zatem jeśli już zdecydowaliśmy się na piec, jaki typ wybrać? Można podzielić je na dwa typy. Pierwszy z nich to piece wolnostojące znane też jako piece kozy. Drugi typ to piece kominkowe. Sama zasada działania jest podobna, rożnią się głównie wygladem. W piecu kominkowym mamy przeszklone drzwiczki do paleniska, dzieki którym mamy możliwość podziwiania ognia. W standardowym piecu wolnostojącym, czy również jak kto woli kozie, drzwiczki do podajnika są prawie zawsze mniejsze, nie są przeszklone, a wykonane z metalu.

Tak naprawdę dobrze będzie zwrócić uwagę na największą wydajność energetyczną pieca czy to pieca kozy czy kominkowego. Jest to inwestycja na wiele lat, a wybierając lepszy piec zaoszczedzimy potem na paliwie. Rownie ważna często bywa stylistyka. Tutaj mozemy wybierać spośród omawainych wcześniej typów,piec koza czy także kominkowy, jak i także zdecydować się na bardziej nowoczesny wzór, albo zbliżony do tradycyjnego. Na rynku istnieje obecnie dużo firm zajmujących się piecami, więc bez wysiłku każdy z nas wybierze coś dla siebie.