Projektowanie funkcjonalnej kuchni

Projektowanie funkcjonalnej kuchni

11 lipca, 2021 0 przez Redakcja

Projektowanie takiego wnętrza, jakim jest kuchnia, nie należy do prostych zadań. Dlaczego? Bo kuchnia to pomieszczenie niezwykle wymagające, które ma nie tylko pomagać nam w wykonywaniu wielu codziennych czynności, ale i cieszyć nasze oczy. O czym koniecznie musimy pamiętać podczas projektowania takiego wnętrza?

O tym, jak będzie wyglądać nasza wymarzona kuchnia, decydują przede wszystkim potrzeby: nasze i naszych bliskich. Musimy się zastanowić, czy wnętrze to będzie miejscem rodzinnych spotkań, czy też będzie służyło tylko i wyłącznie przyrządzaniu posiłków. Czy kuchnia będzie łączyła funkcje kuchni i jadalni, czy też posiłki spożywane będą w innym pomieszczeniu? Od tego, w jaki sposób odpowiemy na takie pytania, zależeć będzie w znacznym stopniu ostateczny charakter kuchennego wnętrza.

Kolejną sprawą, o której w trakcie projektowania wymarzonej kuchni nie możemy zapominać, jest ergonomia. Co to oznacza? Że kuchnia ma być pomieszczeniem, w którym pracuje się łatwo i przyjemnie. Wnętrze ergonomiczne to takie wnętrze, w którym każdy mebel, każde urządzenie, ma swe dokładnie wyznaczone miejsce. Odpowiednie ustawienie zlewu, odległość pomiędzy piecykiem a zmywarką, wielkość mebli i wysokość blatów kuchennych – oto czynniki, które wpływają na ergonomię kuchennego wnętrza.

Musimy pamiętać, że drobne zaniedbania związane z tymi elementami będą miały poważne konsekwencje, a przede wszystkim sprawią, że kuchnia będzie nam się kojarzyła z miejscem niezbyt przyjaznym. Praktyczne rozwiązania w kuchni to podstawa, nie możemy jednak zapominać, jak ważny jest piękny wygląd tego wnętrza. W kuchni spędzamy przecież sporo czasu, zatem i o atrakcyjne otoczenie warto się tu zatroszczyć. W jaki sposób? Dobre oświetlenie, piękne wykończenie ścian oraz ciekawe meble – oto czynniki, dzięki którym aranżacja kuchennego wnętrza będzie mogła zachwycać i nas, i naszych gości.