Jak wybrać idealny projekt domu

Jak wybrać idealny projekt domu

26 listopada, 2018 0 przez Redakcja

Wybór projektu swojego wymarzonego domu jednorodzinnego to stosunkowo skomplikowana sprawa. Duża ilość dostępnych, gotowych projektów z katalogu, wcale tego problemu nie ułatwia. Owszem, zawsze można skorzystać z usług architekta, który przygotuje nam projekt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Warto jednak wcześniej przejrzeć projekty domów w katalogach biur projektowych. Jeśli uda nam się w nich znaleźć dobry projekt naszego wymarzonego domu, obejdzie się przy mniejszych kosztach. Trzeba pamiętać, iż projekt z katalogu, będzie zawsze dla nas tańszy, pod warunkiem, że nie będziemy chcieli wprowadzać w nim żadnych zmian.

Koszt zakupu projektu domu

Pierwszą kwestią którą warto tutaj poruszyć, są koszty związane z zakupem projektu domu. W tym szczególnym przypadku, będziemy mieć dwie opcje a będą to: projekty domów z katalogu i projekty realizowane na nasze zamówienie przez architekta.

  • Projekty domów z katalogu – koszt zakupu projektu to ok. 2500 PLN. Trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z adaptacją projektu do lokalnych warunków zabudowy. Z reguły łączny koszt zakupu i dostosowania projektu będzie wynosić w granicach 5-8 tys. PLN. Warto także pamiętać o tym, iż wszelkie zmiany w projekcie, jeśli będziemy chcieli takowe wdrażać, będą wiązać się z dodatkowymi kosztami.
  • Projekt domu prosto od architekta – koszt będzie różnić się w zależności od architekta. Z reguły jest to stawka od 6-8 tys. PLN wzwyż, nawet kilkunastu tysięcy w przypadku bardziej skomplikowanych projektów. Tutaj jednak mamy pełną kontrolę nad kształtem naszego domu. To wy ustalamy z architektem wszystkie szczegóły dotyczące naszego domu, a ten jedynie przenosi to na papier zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Mamy więc dość spore różnice cenowe w tym przypadku. Generalnie można powiedzieć tak, iż projekty domów z katalogu będą przeznaczone dla osób, które chcą w miarę jak najszybciej rozpocząć budowę. Po prostu kupujemy gotowy projekt, przeprowadzamy jego adaptację i możemy rozpoczynać budowę. W przypadku projektów na zamówienie u architekta, trzeba będzie nieco poczekać, aż architekt wszystko starannie zaprojektuje. Aż dobierze odpowiednie materiały i stworzy z nich nasz dom na papierze. W trakcie pracy ważny jest także stały kontakt z architektem, celem uściślania pewnych niedomówień i pojawiających się w toku realizacji projektu problemów.

Ostateczny wybór projektu

Skoro już podejmiemy decyzję w zakresie tego, czy zlecić realizację projektu architektowi, czy też wybierać gotowy projekt, można będzie ostatecznie ustalić kryteria projektu. Chodzi o to, aby mieć pewien pogląd na to, jak chcemy aby nasz nowy dom wyglądał. Na jakich funkcjonalnościach nam zależy. Musimy ustalić sobie optymalny metraż, ilość pomieszczeń. Warto ustalić sobie czy potrzebujemy garażu, czy ma on być w bryle budynku, czy też ma być wolnostojący. To są wszystko bardzo ważne zagadnienia w obydwu tych sytuacjach. W przypadku realizacji projektu przez architekta, musimy mu nasze wytyczne przedstawić, aby wiedział czego się spodziewamy po naszym domu. w przypadku projektów z katalogu, po prostu musimy zwracać uwagę na to, aby spełniał nasze kryteria w jak największym zakresie.