Jak wybrać drzwi balkonowe?

Jak wybrać drzwi balkonowe?

15 sierpnia, 2019 0 przez Redakcja

Skąd się bierze popularność balkonów i tarasów?

Obecnie w zasadzie każdy projekt domu posiada wyjście na balkon i taras. O ile balkony były obecne już dużo wcześniej o tyle obecność tarasów, na które wychodzimy bezpośrednio z salonu jest pewnego rodzaju nowością i obecnie coraz to popularniejszą modą. Wszystko za sprawą nowoczesnych trendów w budownictwie i wnętrzarstwie, które cechują otwarte przestrzenie, jasne wnętrza i duże odkryte okna. Taras stał się przedłużeniem salonu a drzwi tarasowe a szczególnie widok za nimi, elementem dekoracji wnętrza. Lubimy obserwować piękny, zielony ogród odpoczywając na kanapie, dlatego wyjście na taras powinno być duże i niczym nie zasłonięte. Wobec wymagań obecnej mody, producenci oferują różnego rodzaju drzwi balkonowe i tarasowe, które są nie tylko estetyczne i wizualnie ładnie ale i funkcjonalne.

Drzwi przesuwne czy rozwieralne?

Różnorodność rozwiązań umożliwia dostosowanie drzwi balkonowych czy tarasowych do indywidualnych upodobań i możliwości lokalowych. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie to lepiej wybrać drzwi otwierane na zewnątrz aby niepotrzebnie nie zmniejszać sobie powierzchni pokoju i nie utrudniać aranżacji. Drzwi rozwierne z powodzeniem można zastosować do klasycznego balkonu, gdzie potrzebujemy tylko pojedyncze skrzydło. W przypadku drzwi tarasowych są one zwykle znacznie większe, często o szerokości kilku metrów! Konieczne jest wówczas zastosowanie drzwi przesuwnych, które umożliwiają swobodne ich otwieranie nawet mimo dużej wagi skrzydeł. Komfort użytkowania zapewniają prowadnice i specjalne okucia drzwi, dzięki którym przesuwają się one z dużą łatwością i co ważne bardzo cicho. Drzwi przesuwne mają również tą zaletę, że nie zajmują miejsca przy otwieraniu. Skrzydła przesuwają się równolegle względem siebie nie wymagając dodatkowej przestrzeni. Ponadto nowoczesne drzwi przesuwne umożliwiają montaż bardzo niskiego progu, który niemal „zlewa’ się z podłogą. To bardzo ważne jeśli wśród mieszkańców są małe dzieci, osoby starsze czy też przemieszczające się na wózku.

Duże przeszklenia i straty ciepła – czy można tego uniknąć?

Dawniej obawiano się dużych przeszkleń w domach, gdyż przy ówczesnej technologii okien i ich niskiej izolacji termicznej powodowały one znaczne straty ciepła. Dzisiejsze rozwiązania sprawiają, że okna są doskonale izolowane a możliwości montażowe zdecydowanie zmniejszają ilość mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Pakiety szyb wypełnione gazem szlachetnym zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła tak jak w przypadku tradycyjnych okien. Podobnie wygląda sytuacja ram, które także wypełnione są wewnątrz materiałem izolacyjnym. To wszystko w połączeniu z profesjonalnym montażem sprawia, że drzwi balkonowe i tarasowe nie spowodują na znacznych strat ciepła. Wręcz przeciwnie, duże przeszklenia w nasłonecznionej stronie domu pomogą nam nagrać wnętrze energią słoneczną.