Jaki jest podatek od spadku nieruchomości?

Jaki jest podatek od spadku nieruchomości?

18 października, 2023 33 przez Redakcja

Podatek naliczany od spadku nieruchomości wciąż dla wielu osób pozostaje nie do końca zrozumiałym tematem. Wiele wątpliwości budzi między innymi wysokość tego podatku, brak zrozumienia procedur prawnych oraz wszelkie dodatkowe opłaty, które mogą być ściśle związane z uzyskaniem nieruchomości w spadku. 

Czym dokładnie jest spadek nieruchomości?

Najprościej mówiąc jest to otrzymanie spadku w postaci nieruchomości, jak na przykład mieszkania, domu lub działki po zmarłej osobie. Spadek nieruchomości można otrzymać po bliskiej osobie w drodze dziedziczenia ustawowego lub też w ramach zapisów umieszczonych w testamencie osoby zmarłej. Spadek nieruchomości zawsze wiąże się z silnymi oraz skrajnymi emocjami. Z jednej strony otrzymuje się pewien majątek, lecz z drugiej strony należy zmierzyć się z poczuciem żałoby po bliskiej osobie.

Jak liczony jest podatek od spadku nieruchomość?

Aby uzyskać informację jaka jest wysokość podatku od spadku nieruchomości w pierwszej kolejności należy dokonać jej wyceny. Podstawę liczenia podatku stanowi bowiem rynkowa wartość danej nieruchomości. Jest to więc uzależnione od lokalizacji, stanu technicznego nieruchomości oraz powierzchni nieruchomości. W niektórych przypadkach spadek nieruchomości jest całkowicie zwolniony z podatku. Warunki te są bardzo konkretne i dokładnie określone. Między innymi na ulgę w takiej postaci mogą liczyć najbliżsi krewni osoby zmarłej oraz małżonkowie. W przypadku dziedziczenia po kimś z dalszej rodziny lub osobie niespokrewnionej stawka podatku zależy od wartości rynkowej nieruchomości. Obliczenie wysokości jaką ma podatek od spadku nieruchomości w takich sytuacjach najlepiej powierzyć specjalistom. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego formularza deklarującego zapłatę podatku w określonej wysokości we właściwym oddziale urzędu skarbowego. Na zapłatę podatku od spadku nieruchomości spadkobierca ma ograniczony czas, dlatego najlepiej rozpocząć całą procedurę w możliwie jak najszybszym czasie. Dzięki temu zminimalizuje się ryzyko przekroczenia ustawowego terminu na zapłatę oraz uniknie związanych z tym konsekwencji finansowych lub prawnych.

Pomoc specjalistów

Wszelkie procedury związane z dziedziczeniem majątku oraz odprowadzaniem podatku od spadku nieruchomości zbiegają się w czasie z żałobą i trudnym okresem w życiu. Dlatego też w celu uniknięcia niepotrzebnych trudności i konsekwencji prawnych lub finansowych wskazane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Najlepiej w tym celu skonsultować się z doświadczoną księgową lub prawnikiem, którzy świetni orientują się w tego typu kwestiach. Dzięki nim cały proces przebiegnie sprawnie, bez zakłóceń i nie przyczyni się do odczuwania niepotrzebnego stresu.