Mycie instalacji fotowoltaicznej – czy to konieczne?

Mycie instalacji fotowoltaicznej – czy to konieczne?

30 marca, 2020 0 przez Redakcja

Instalacje fotowoltaiczne, które znajdują się na dachach budynków, stale narażone są na zabrudzenia, które spowodowane są warunkami atmosferycznymi. Jesienią mogą na nich zalegać liście, latem kurz i piach, a zima zaś śnieg. Zabrudzenia na powierzchni modułów mogą powodować spadek wydajności instalacji, co bezpośrednio przełoży się na ilość energii elektrycznej, którą one wyprodukują. Pojawia się zatem pytanie, czy należy myć instalację fotowoltaiczną?

Zabrudzona instalacja fotowoltaiczna a warunki atmosferyczne

W zależności od pory roku instalacja fotowoltaiczna https://suncrew.pl/fotowoltaika-opole/ może mieć do czynienia z różnymi zabrudzeniami. Tak jak już wspomnieliśmy, zimą będzie to, zalegająca pokrywa śnieżna, jesienią liście, a latem piach i unoszący się z drogi kurz. Na szczęście pogoda jest nie tylko przeciwnikiem, ale także sprzymierzeńcem paneli słonecznych. Dlaczego? Podczas opadów deszczu, które występują w naszym kraju przez cały rok, instalacja fotowoltaiczna oczyszcza się za pomocą deszczówki. Intensywny deszcz jest w stanie wyczyścić większość zabrudzeń, które pojawiły się na instalacji PV dzięki czemu, nie musimy martwić się tym, że wydajność modułów spadnie. Niestety czasem jest tak, że deszcz nie wystarczy do tego, aby wyczyścić panele słoneczne, a zalegające zabrudzenia stanowią zagrożenie dla wydajności instalacji. Co zrobić w takiej sytuacji?

Kiedy i jak czyścić panele słoneczne?

Zaleca się, aby uciążliwe zabrudzenia, które powstają na panelach słonecznych usuwać 1-2 razy w ciągu roku. Najlepiej jest to robić wiosną za pomocą miękkiej wody bez dodatku detergentów. Chemia zawarta w różnych płynach mogłaby uszkodzić powłokę paneli, dlatego lepiej jest z niej zrezygnować i postawić na czystą wodę. Powinieneś także przygotować odpowiednie narzędzia takie jak np. szczotki z miękkim włosiem i miękkie ściereczki. Nie czyść paneli myjką ciśnieniową. Unikaj też mycia nagrzanych paneli słonecznych, najlepiej jest to robić o poranku. Podczas mycia należy zachować ostrożność i jeśli masz taką możliwość – skorzystaj z pomocy firmy, która specjalizuje się w takich pracach.

Fotowoltaika Opole jest praktycznie bezobsługowa, ale warto regularnie sprawdzać, jak wyglądają panele słoneczne na dachu. Jeśli od dłuższego czasu zalegają tam zabrudzenia, których nie usunął wiatr oraz deszcz, to warto się tym zainteresować. Czasem czyszczenie będzie niezbędne do tego, aby moduły działały wydajnie i mogły w odpowiedni sposób łapać promienie słoneczne. Jeśli Twoja instalacja jest czysta i nie pojawia się na niej zbyt dużo zabrudzeń, to nie musisz podejmować żadnych działań związanych z czyszczeniem.