Bez projektanta ani rusz – jak dobrze zaaranżować kuchnię połączoną z salonem

Bez projektanta ani rusz – jak dobrze zaaranżować kuchnię połączoną z salonem

29 kwietnia, 2019 0 przez Redakcja

W nowoczesnych mieszkaniach odchodzi się obecnie od wydzielania przestrzeni poprzez sztuczne wznoszenie ścian. Znacznie bardziej korzystny jest podział funkcjonalny pomieszczeń poprzez odpowiedni układ mebli, czy dobór różnych rodzajów farb lub tapet. Wydzielenie przestrzeni nie jest jednak zadaniem łatwym i niejednokrotnie kończy się wprowadzeniem chaosu do układu mieszkania. W takiej sytuacji niezwykle pomocy może okazać się profesjonalny projektant wnętrz kraków, który doradzi jak stworzyć przytulne, ale i wygodne miejsce do życia.

Zasady funkcjonalnego podziału przestrzeni kuchni i salonu

Decydując się na połączenie kuchni i salonu, a więc przestrzeni do gotowania oraz spożywania posiłków, a także spędzania czasu wolnego, warto pamiętać, aby całą przestrzeń scalał wspólny element np. jednolita podłoga, czy dominujący kolor ścian. Sam podział powinien zostać natomiast odzwierciedlony w rodzaju i układzie mebli oraz dodatkach.

Projektant wnętrz Kraków z pewnością doradzi by zdecydować się na szarość lub biel ścian w połączeniu z drewnianą podłogą. Jest to bowiem uniwersalna i neutralna (a przez to ponadczasowa) baza, na której będzie można dokonać dalszych prac aranżacyjnych, zgodnych z najnowszymi trendami, ale i spójnych z gustem właściciela mieszkania.

Dobrym sposobem na oddzielenie kuchni od pozostałej przestrzeni jest tzw. wyspa. Należy jednak pamiętać, że nie będzie to rozwiązanie odpowiednie dla małych mieszkań. W takim wypadku warto niejako odgrodzić się od przestrzeni do gotowania poprzez ustawienie długiej kanapy tyłem do mebli kuchennych lub ustawienie w kolejności stołu jadalnego oraz dalej wygodnej sofy z fotelami oraz telewizora wraz z szafkami na książki.

Trikiem aranżacyjnym jaki stosuje niemalże każdy projektant wnętrz jest ułożenie dywanu pod stołem bądź kanapą w miejscu gdzie funkcjonalnie zaczyna się miejsce do wypoczynku.

Najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu funkcjonalnego podziału przestrzeni kuchni i salonu

Jednym z częstszych błędów popełnianych podczas urządzania kuchni połączonej z salonem jest układanie różnych rodzajów podłóg np. kafelków oraz paneli lub dwóch rodzajów wykładzin PCV. Taki zabieg optycznie pomniejsza przestrzeń i sprawia wrażenie bałaganu nawet wtedy, gdy mieszkanie jest perfekcyjnie posprzątane.

Ponadto, z pewnością każdy projektant wnętrz Kraków odradzi urządzanie wspólnej przestrzeni w dwóch odmiennych stylach. Jeśli kuchnia jest klasyczna, nie warto wprowadzać do miejsca wypoczynku stylu nowoczesnego bądź glamour, ponieważ będzie się to prezentowało nieestetycznie.

Dużym błędem jest również oddzielanie salonu od miejsca do gotowania poprzez ustawienie długich parawanów. Jest to rozwiązanie odpowiednie wyłącznie wtedy gdy na wprost kanapy znajduje się np. korytarz. W innym wypadku taki dodatek jest całkowicie zbędny i zaburza układ przestrzenny.

Urządzanie własnych czterech kątów stanowi nie lada wyzwanie. Szczególnie wtedy, gdy mają zostać połączone dwa pomieszczenia, pełniące różne funkcje. Aby mieć pewność, że całość aranżacji będzie wyglądać estetycznie, a samo wnętrze będzie przy tym przytulne, warto skorzystać z porad projektanta wnętrz.