Czym kierować się przy wyborze lodówki?

Czym kierować się przy wyborze lodówki?

2 kwietnia, 2023 0 przez Redaktorka Justyna

Lodówka to podstawowe urządzenie w każdym domu, a zarazem jedno z najbardziej energochłonnych, ponieważ lodówka nigdy nie jest wyłączana. Dlatego, gdy przychodzi czas na jej wymianę, ważne jest, aby wybrać model, który spełni potrzeby. Innowacje technologiczne sprawiły, że na rynku pojawiła się szeroka gama lodówek, oferujących takie udogodnienia jak oszczędność energii czy łączność z Internetem, która znacznie ułatwia życie. Oto, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki?

Rozmiar i przestrzeń

Należy zmierzyć przestrzeń dostępną w kuchni, aby dokładnie poznać: wysokość, szerokość i głębokość przestrzeni, w której ma być zainstalowana lodówka, z 3 cm marginesem na odpowiednią wentylację. Upewnij się również, że masz wystarczająco dużo miejsca, aby móc w pełni otworzyć drzwi lodówki bez napotkania przeszkód, a jeśli chcesz uzyskać spersonalizowany rezultat z takim samym wykończeniem jak reszta mebli, zdecyduj się na lodówkę do zabudowy.

Rodzaje lodówek

Liczba drzwi i ich rozmieszczenie może wpłynąć na pojemność i funkcjonalność lodówki. Oto najczęściej spotykane opcje:

  • Lodówki jednodrzwiowe. Funkcjonują wyłącznie jako lodówki, gdyż nie zawierają zamrażarki. Są bardziej ekonomiczne i pozwalają wykorzystać całą przestrzeń na potrzeby chłodzenia.
  • Lodówki dwudrzwiowe. Najbardziej rozpoznawalny i klasyczny model, z zamrażarką oddzieloną w górnej strefie, ale zintegrowaną w tym samym urządzeniu.
  • Lodówki Combi. Połączenie lodówki i zamrażarki w większych i bardziej wydajnych modelach. Zamrażarka, zwykle podzielona na trzy lub więcej szuflad lub półek, znajduje się zwykle na dolnym poziomie, a jednostka chłodząca, która jest większa, na górnym poziomie.
  • Lodówki Side by Side lub lodówki amerykańskie. Przeznaczone do przechowywania dużych ilości żywności, charakteryzują się dużymi rozmiarami i podwójnymi drzwiami, choć obecnie możemy je kupić nawet z 3 lub 4 drzwiami.
  • Lodówki mini. Jak wskazuje ich nazwa, są znacznie mniejsze od wszystkich poprzednich i mogą zawierać mały zamrażalnik w górnej części, wewnątrz tych samych drzwi.

Jaką pojemność wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki w kwestii pojemności? Większe lodówki nie zawsze oferują tyle samo przestrzeni wewnętrznej, dlatego należy sprawdzić całkowitą pojemność użytkową, a także rozmieszczenie półek i przegródek.

Oto kilka przykładów jako wskazówka:

Czteroosobowa rodzina potrzebuje zwykle około 300 litrów całkowitej pojemności, jeśli często je w domu Praktyczny przykład? Lodówka z 230 litrami użytkowej pojemności wewnętrznej w lodówce i około 80 litrami pojemności w zamrażarce.

Jeśli często gotujesz i jesteś przyzwyczajony do przechowywania resztek lub zamrażania porcji, najlepszą lodówką dla Twojego domu będzie taka, która oferuje dobrej wielkości zamrażarkę. Niektóre kombi są bardziej hojne w tym zakresie.

Jeśli robisz dużo zakupów lub masz dużą rodzinę, możesz zdecydować się na lodówkę typu side-by-side. W tym przypadku możliwości pojemności użytkowej rosną, osiągając ponad 400 litrów w lodówce i około 200 litrów w zamrażarce.

Jaką etykietę energetyczną musi posiadać najlepsza lodówka?

Istnieje konieczność wyboru modelu, który jest wydajny pod względem zużycia energii. Będzie to dobra inwestycja, zarówno dla środowiska, jak i dla finansów rodzinnych. Efektywność energetyczną sprawdza się na podstawie etykiety, która informuje o klasie urządzenia. Od marca 2021 roku oznakowanie uległo zmianie. Stary rating zawierał szereg stopni pośrednich w ramach każdego poziomu (A, A+, A++ itd.). Nowy system upraszcza go, wprowadzając ocenę energetyczną od A do G, eliminując gradację +, ++ i +++. Litera A oznacza produkty o najniższym zużyciu energii i najwyższej efektywności energetycznej, natomiast G odnosi się do produktów o najwyższym zużyciu i najniższej efektywności energetycznej. Nowe normy energetyczne są również znacznie bardziej wymagające. Urządzenie, które wcześniej było sklasyfikowane jako A+++ może teraz mieć poziom efektywności B, C lub nawet niższy. Najbardziej wydajne lodówki są w stanie łatwiej i skuteczniej utrzymać stałą zimną temperaturę.