Jakie są zalety najmu instytucjonalnego? 

Jakie są zalety najmu instytucjonalnego? 

19 marca, 2023 0 przez Redaktorka Katarzyna

Najem instytucjonalny polega na skonstruowaniu i podpisaniu odpowiedniej umowy. Jej celem jest lepsze zabezpieczenie interesów właściciela. Warto przy tym wiedzieć, że najem instytucjonalny przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorców. Jakie są zalety najmu instytucjonalnego? 

Czym jest najem instytucjonalny? 

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie są zalety najmu instytucjonalnego, to warto dowiedzieć się, na czym on w ogóle polega. Czym więc wyróżnia się najem instytucjonalny? Jak już wiesz, taka forma skierowana jest do osób prowadzących działalność gospodarczą. Ten rodzaj umowy może więc zawrzeć właściciel nieruchomości, który jest przedsiębiorcą. Co ważne, umowa najmu instytucjonalnego dotyczy tylko i wyłącznie wynajmu lokali mieszkalnych. Jeśli więc wynajmujesz mieszkanie usługowe, to nie możesz skorzystać z umowy najmu instytucjonalnego. 

Umowa najmu instytucjonalnego musi zostać zawarta na czas określony. Dokument zawiera standardowe zapisy, ale także elementy dodatkowe obowiązkowe, takie jak oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji. Celem umowy najmu instytucjonalnego jest lepsza ochrona właściciela mieszkania. Dzięki temu rozwiązaniu dużo łatwiejsze staje się usunięcie uciążliwego lokatora z mieszkania, gdy nie przestrzega on warunków zawartych w umowie. 

Jakie są zalety najmu instytucjonalnego?

Jak już wiesz, umowa najmu instytucjonalnego ma za zadanie lepiej chronić właściciela nieruchomości. To główna zaleta tego rozwiązania. Jako właściciel mieszkania decydując się na najem instytucjonalny, możesz szybciej “pozbyć się” lokatora, ale tylko w określonych warunkach. Na przykład, gdy lokator narusza postanowienia umowy najmu lub ogólne zasady życia społecznego, lub też nie chce opuścić lokalu po zakończeniu umowy.

W przypadku tradycyjnej umowy najmu eksmisja jest czasochłonnym procesem, który nie zawsze kończy się powodzeniem. W trakcie dochodzenia spraw w sądzie, właściciel mieszkania musi utrzymywać niepłacącego najemcę. Natomiast decydując się na umowę najmu instytucjonalnego, wynajmujący może skorzystać ze znacznie szybszej i efektywniejszej  procedury eksmisji.

Co ważne, takiej umowy nie powinni obawiać się najemcy. Nie umniejsza ona ich praw i nie daje możliwości bezpodstawnego wyrzucenia z mieszkania. Pamiętaj przy tym, że podpisanie takiej umowy wymaga wizyty u notariusza, a jako wynajmujący musisz prowadzić działalność gospodarczą, choć warto wiedzieć, że może być ona jednoosobowa.