Dlaczego warto jest kupić mieszkanie od dewelopera?

Dlaczego warto jest kupić mieszkanie od dewelopera?

5 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Szykując się do kupna mieszkania, często stajemy przed wyborem – kupno mieszkania od dewelopera czy z rynku wtórnego? W tej sytuacji warto przeanalizować lokalizację budynku, stan mieszkania, o którym myślimy, a także koszty zakupu, wykończenia i późniejszego użytkowania. Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego.

Mieszkanie skrojone na miarę

Kupno mieszkania to decyzja istotna z perspektywy lat. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie naszych potrzeb, które powinny zostać spełnione przy zakupie inwestycji. Istotne są nie tylko funkcjonalność mieszkania czy jego lokalizacja. Równie ważne okazać się mogą infrastruktura osiedla oraz cena nieruchomości.

Tym, co przekonuje wielu niezdecydowanych do zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, jest możliwość personalizacji naszej inwestycji jeszcze na etapie budowy. Mamy możliwość dostosowania układu pomieszczeń do naszych potrzeb (np. otwarta kuchnia, większa łazienka), a nawet wyboru stosowanych materiałów wykończeniowych. Deweloper wykonanie tego typu zmian umożliwia w ramach projektu i najczęściej nie wymagają one dodatkowych opłat. Wiele firm oferuje także możliwość pełnego wykończenia naszego mieszkania. Tym samym oszczędzamy czas, który poświęcić musielibyśmy na wybór wykonawców, materiałów oraz doglądanie postępu prac. Ostatecznie zyskujemy przestrzeń skrojoną według naszych potrzeb. Nowe mieszkanie to także możliwość montażu sprzętów i udogodnień oszczędzających energię, co z pewnością przełoży się na wysokość przyszłych opłat. Warto dodać, że w mieszkaniach z rynku pierwotnego rzadziej występują wady ukryte. Jeśli jednak takie zostaną znalezione, najczęściej zostają usuwane w określonym czasie na koszt dewelopera.

Mniej formalności

Kolejnym atutem przemawiającym za kupnem mieszkania od dewelopera jest jego uregulowany stan prawny. Kupując nieruchomość na rynku wtórnym musimy zająć się kwestiami weryfikacji aktu notarialnego zakupu mieszkania przez obecnego właściciela, zdobyć zaświadczenia o braku zaległości w opłatach czynszowych, sprawdzić odpisy w księdze wieczystej, uregulować sprawy spadkowe czy kwestie zasiedzenia. W przypadku zakupu nowego mieszkania w zasadzie powinniśmy jedynie sprawdzić samą firmę deweloperską. Dobrze jest prześledzić jej dotychczasowe realizacje, zdobyć opinie o firmie, sprawdzić dokumenty rejestrowe i dokładnie przestudiować umowę. Mniej formalności przy zakupie to nie tylko oszczędność czasu, ale także wydatków związanych z kosztami transakcyjnymi.

Odpowiednia infrastruktura osiedlowa

Nowe mieszkania na sprzedaż Przy Jantarowej, Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy każdym innym większym mieście to pewność, że decydujemy się także na zagospodarowaną infrastrukturę osiedlową. Podstawą są oczywiście chodniki oraz miejsca parkingowe i garażowe. Równie istotne są jednak drogi wewnętrzne, podjazdy, tereny zielone oraz place zabaw dla dzieci. Nowe bloki bardzo często przystosowane są również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Mieszkania z rynku pierwotnego już na starcie są warte więcej od tych z rynku wtórnego. Ich cena z upływem czasu nie spada tak szybko. A jeśli w okolicy planowane są inwestycje poprawiające komunikację, czy uatrakcyjniające przestrzeń, ich wartość może wręcz wzrastać.