Pożyczka gotówkowa na ocieplenie domu?

Pożyczka gotówkowa na ocieplenie domu?

13 listopada, 2022 110 przez Redakcja

Rosnące koszty opału, gazu, prądu oraz innych kosztów utrzymania sprawiają, że właściciele domów zaczynają się zastanawiać nad sposobami na zredukowanie niezbędnych wydatków, w tym na ogrzewanie. Jedno z rozwiązań, które warto rozważyć, to ocieplenie domu. Kosztowna inwestycja wydaje się atrakcyjna ze względu na długofalowe oszczędności. Jak ją sfinansować? Poznaj warunki pożyczki gotówkowej.

Na czym polega pożyczka gotówkowa na ocieplenie domu?

Pożyczkę gotówkową możesz przeznaczyć na dowolny cel, w tym na ocieplenie domu. Nie musisz przygotowywać szczegółowego kosztorysu, w którym byłyby rozpisane koszty materiałów budowlanych i prac ani przedstawiać w banku faktur i rachunków za zakupy. Dysponujesz wypłaconą kwotą w dowolny sposób, co daje Ci swobodę w wyborze materiałów oraz możliwość elastycznych zmian, np. wskutek podwyżek cen czy braków w sklepach budowlanych.

Kto może uzyskać pożyczkę gotówkową?

Bank weryfikuje historię kredytową i zdolność kredytową potencjalnego pożyczkobiorcy. Te dwa pojęcia brzmią podobnie, jednak różnią się zakresem analizy.

  • Historia kredytowa to zapis spłat Twoich dotychczasowych i aktualnych zobowiązań finansowych w bankach, firmach pożyczkowych czy SKOK-ach. Spłaty rat zgodnie z ustalonymi harmonogramami tworzą informacje pozytywne, natomiast opóźnione i niespłacone raty są oznaczane jako informacje negatywne, które źle wpływają na wizerunek wiarygodnego pożyczkobiorcy. Historia kredytowa konsumentów i przedsiębiorców jest przechowywana w Biurze Informacji Kredytowej.
  • Zdolność kredytowa jest pojęciem znacznie szerszym niż historia kredytowa. To zdolność klienta banku do spłaty pożyczki w terminie. W ocenie zdolności kredytowej uwzględniane są m.in. dochody, koszty utrzymania, aktualnie spłacane kredyty i pożyczki, poręczenia cudzych zobowiązań finansowych, status mieszkaniowy, a nawet zgoda na zaciągnięcie pożyczek przez współmałżonka w innych bankach.

Banki akceptują wyłącznie legalne źródła dochodów, czyli takie, które klient może udokumentować, np. zaświadczeniem o zatrudnieniu, wyciągiem z księgi przychodów i rozchodów czy odcinkiem emerytury.

Pożyczka ekologiczna na ocieplenie domu

Bank Pekao S.A. udziela też pożyczek na sfinansowanie celów ekologicznych w kwocie od 5000 zł do 100 000 zł (RRSO 13,78%, oferta obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku)[1]. Co najmniej 75% kwoty pożyczki trzeba przeznaczyć na cele związane z zakupem lub instalacją odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych, paneli/ogniw fotowoltaicznych), kotłów centralnego ogrzewania (z wykluczeniem kotłów węglowych oraz na ekogroszek), dachów, okien, drzwi i materiałów do ocieplenia domu, pomp ciepła, samochodów osobowych z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz motocykli i skuterów z napędem elektrycznym, rowerów elektrycznych, przydomowych oczyszczalni bio, wentylacji z odzyskiem ciepła, domowych stacji uzdatniania wody z ujęć własnych, systemu odzysku wody deszczowej.

Klienci mogą otrzymać też dodatkowe środki na dowolny cel. Ta kwota wynosi do 25% kwoty przeznaczonej na cele ekologiczne – dodaje ekspert Banku Pekao.

Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę celową, pamiętaj, aby zbierać wszystkie faktury i rachunki za wydatki na materiały do ocieplenia domu, aby przedstawić je bankowi.

2 RRSO ‒ rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki wynosi 13,78% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 6354 zł, pożyczka zaciągnięta na 35 miesięcy, oprocentowanie zmienne 12,99% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 1 313,42 zł (w tym: odsetki 1 313,42 zł), całkowita kwota do zapłaty 7667,42 zł, płatna w 34 ratach miesięcznych po 219,07 zł, 35. rata wyrównująca 219,04 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 6354 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 23.06.2022 r.

Pożyczkodawcą jest Bank Pekao S.A. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.

[1] RRSO ‒ rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczki wynosi 13,78% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 6354 zł, pożyczka zaciągnięta na 35 miesięcy, oprocentowanie zmienne 12,99% w stosunku rocznym, całkowity koszt pożyczki 1 313,42 zł (w tym: odsetki 1 313,42 zł), całkowita kwota do zapłaty 7667,42 zł, płatna w 34 ratach miesięcznych po 219,07 zł, 35. rata wyrównująca 219,04 zł. Kwota udostępniana pożyczkobiorcy 6354 zł. Kalkulacja została podana na podstawie przykładu reprezentatywnego wg stanu na 23.06.2022 r. Pożyczkodawcą jest Bank Pekao S.A. Bank podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki po dokonaniu oceny zdolności kredytowej.