Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc w sprzedaży nieruchomości?

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc w sprzedaży nieruchomości?

25 października, 2022 108 przez Redakcja

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości, rosnące stopy procentowe i malejąca zdolność kredytowa gospodarstw domowych sprawia, że rzeczoznawca majątkowy jest potrzebny sprzedającym bardziej niż kiedykolwiek. W jaki sposób rzeczoznawca może ułatwić sprzedaż lokalu lub gruntu? Kiedy powinien z jego usług skorzystać kupujący? I jak wybrać rzeczoznawcę do wyceny obiektu?

Rzeczoznawca majątkowy – kiedy potrzebne są jego usługi?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która specjalizuje się w wycenie nieruchomości. Aby móc wykonywać ten zawód, musi posiadać stosowne wykształcenie, odbyć praktykę zawodową oraz uzyskać wynik pozytywny egzaminu kwalifikacyjnego. Rzeczoznawca to zawód, który cechuje się dużą odpowiedzialnością, rzetelnością i skrupulatnością. Specjalista ten zajmuje się zarówno wyceną domów i mieszkań, jak i innych nieruchomości – w tym budynków biurowych, magazynowych, lokali użytkowych, czy działek budowlanych. Proces szacowania nieruchomości przedstawiony w postaci operatu szacunkowego jest argumentem w negocjacjach handlowych. To oczywiste bowiem, że potencjalnemu nabywcy zależy na maksymalnym obniżeniu oferowanej ceny, a sprzedającemu – wręcz odwrotnie, na jak najwyższym zysku. Z wyceną rzeczoznawcy majątkowego sprzedający lub kupujący jest w stanie przystąpić do rzetelnych negocjacji ceny, podpierając się obiektywnym dokumentem, uwiarygadniającym cechy przedmiotu wyceny oraz wykazującym dokładną analizą rynku.

Rola usług rzeczoznawcy majątkowego dla kupującego

Stroną, która zleca wykonanie wyceny rzeczoznawcy majątkowemu nie zawsze jest właściciel nieruchomości. Coraz częściej zdarza się, że to kupującemu zależy, by potwierdzić wartość i potencjał inwestycyjny lokalu, budynku bądź działki. W dobie obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, który jest spowodowany wyhamowaniem akcji kredytowej, każdy nabywca chce mieć pewność, że nowo zakupiona nieruchomość jest dobrą inwestycją na lata. To właśnie rzeczoznawca majątkowy potrafi ocenić atrakcyjność nieruchomości w możliwie jak najbardziej kompleksowy sposób, który uwzględnia nie tylko stan techniczny i lokalizację obiektu, ale również szereg innych cech, które wpływają na ceny nieruchomości na rynku.

Decydując się na usługi rzeczoznawcy majątkowego, najlepiej wybierać eksperta z lokalnego rynku, który zna jego specyfikę i zgłębia ją od lat. Przykładowo, gdy nieruchomość znajduje się na Śląsku, dobrym wyborem będzie kancelaria Barbary Włodarczyk z siedzibą w Jaworznie. Dane kontaktowe kancelarii, jak i zakres usług są dostępne na stronie: http://www.wycenawlodarczyk.pl.

Profesjonalna wycena nieruchomości dokonana przez rzeczoznawcę nie jest dużym wydatkiem, szczególnie w kontekście przedmiotu zakupu, jakim jest dom lub mieszkanie. Decyzja o kupnie nieruchomości jest jedną z ważniejszych, jakie każdy człowiek podejmuje w życiu, dlatego warto rozpatrywać ją w oparciu o dane uzyskane przez doświadczonego specjalistę.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-katowice.