Jak działa condo hotel?

Jak działa condo hotel?

19 października, 2022 101 przez Redakcja

Condo hotel to apartamentowiec, w którym część lokali wynajmowana jest turystom na krótki okres czasu, a reszta apartamentów to prywatne mieszkania właścicieli. Wszystkie te apartamenty są wyposażone w aneksy kuchenne, własne łazienki oraz strefę dzienną. Warto wiedzieć, też o tym, że w condo hotelach występują takie strefy jak restauracje, baseny, siłownie czy inne przyjemności hotelowe. Sukces condo hoteli z roku na rok jest coraz większy pod kątem mieszkalnym jak i wypoczynkowym. Pierwsze z nich były budowane w dużych miastach. Teraz z powodzeniem znaleźć je możesz w mniejszych kurortach wypoczynkowych.

Co to jest system condo?

Słowo condo to skrót od condominium, które dzieli się na con jak współ, oraz dominum oznaczające panowanie. Zlepki tych słów wpasowują się w charakter systemu najmu lokali. W praktyce condo hotele to nieruchomości, w których właścicielami mieszkań, są również właściciele części wspólnych takich jak restauracje, siłownie, oraz windy. Poprzez istotę działania condo hoteli, inwestycje te często są umieszczane na górnych piętrach wysokich bloków mieszkalnych, lub w nowych apartamentowcach, a także w strefach hotelowych. Warto wiedzieć, że przez współdzielenie nie określa się jedynie własności lokali, ale także wszystkich obiektów, które będą w hotelu używane przez właścicieli lokali mieszkalnych, a także turystów nocujących w obiekcie. Model biznesowy oparty na condo hotelach są coraz popularniejsze.

Czy warto inwestować w condo hotel?

W każdym roku do użytku oddawane jest coraz więcej inwestycji działających na zasadzie condo hoteli. Jak napisaliśmy wyżej, parę lat wstecz, były one budowane, oraz tworzone w dużych miejscowościach takich jak Wrocław, Kraków, czy Warszawa. Dziś w ten sposób zdominowane są kurorty turystyczne, takie jak Kołobrzeg, Sopot, czy Międzyzdroje. Inwestorzy doceniają sposoby wypłacania stałych zysków na poziomie nawet 8%, oraz efekt nowości na rynku. Dzięki temu mogą negocjować atrakcyjniejsze warunki z zarządem hotelu.

Co to jest apartament condo?

Należy wiedzieć, że zakupiony przez inwestora lokal, lub apartament zostaje po remoncie oddany w ręce firmy zarządzającej obiektem. Jego pracownicy odpowiadają za codzienne funkcjonowanie obiektu, oraz takie czynności jak przyjmowanie gości, czy ich wymeldowanie. Sprzątanie, oraz rezerwacje nie są tutaj obce firmie zarządzającej. Inwestor zleca opiekę nad lokalem tej firmie, a w zamian ma wypłacane wynagrodzenie na poziomie 5 do 7% w skali roku. Dzięki zarządzaniu w ten sposób inwestor nie przejmuje się obłożeniem swojego lokalu, oraz czynnościami związanymi z zameldowaniem, czy wymeldowaniem gości. Dodatkowo ma zapewniony stały zysk, niezależnie od popytu na noclegi w obiekcie. Dodatkowo w dobie rosnącej inflacji, nie bez powodu jest fakt rosnącej ceny wartości nieruchomości, co również stanowi ofertę bardzo atrakcyjną. Condo hotele z powodów wyżej podanych cieszą się rosnącymi sukcesami, oraz z chęcią są odwiedzane przez turystów z uwagi na nowoczesne wnętrza, oraz tańsze rozwiązanie w stosunku do tradycyjnych hoteli.