Uważaj na kiepskiej jakości metalowe regały

Uważaj na kiepskiej jakości metalowe regały

26 września, 2022 100 przez zenn zenn

Wielu powie, że głównym kryterium wyboru systemu magazynowego jest niski koszt jego implementacji. Jest to kardynalny błąd popełniany przez wielu przedsiębiorców. Zdecydowanie niski koszt, pozwala na uzyskanie doraźnych oszczędności jednak w jego kalkulacji pomija się koszty eksploatacyjne, a taki system zaprojektowany na wiele lat nieprzerwanej pracy powinien nieść także w sobie dodatkową cechę bezawaryjność i solidność wykonania.

Uwaga na regały zbudowane na niskiej jakości prefabrykatach

Regały półkowe mają co do zasady spełniać wyśrubowane wymogi nośności, chociaż ich zastosowanie nie jest aż tak wymagające względem wytrzymałości jak dotyczy to zwłaszcza regałów paletowych lub specjalistycznych to jednak w głównej mierze jest wielu producentów, którzy starają się przekonać nieświadomych właścicieli magazynów do swoich produktów poprzez atrakcyjną prezentację swoich systemów z pominięciem informacji istotnych z perspektywy prowadzonego biznesu. Minimalizacja kosztów produkcji jest w takich ofertach istotnym zabiegiem i prowadzi do zmniejszenia jakości wykorzystanych surowców w ostatecznym produkcie końcowym.

Podstawą w wycenie regałów metalowych jest zużycie metalu przeznaczonego do ich produkcji i nietrudno się domyślić, że wykonanie ramy czy półek o grubości karoserii samochodu niskiej klasy lub wykonanych z „firanki” będzie niedrogie. Regał metalowy o jakości taniej zabawki ze sklepu z pamiątkami może szybko okazać się najsłabszym ogniwem całego przedsiębiorstwa. Taki regał może szybko stać się przedmiotem krytyki już podczas montażu. Elementy takiego regału, czy to półki czy rama wykonana z cienkiego metalu może łatwo się wygiąć nieostrożnym ruchem. Taka niestabilna i naruszona konstrukcja może dawać wiele znaków zapytania co do bezpieczeństwa składowania setek kilogramów drobnicy.

Usztywnienia konstrukcji regału czasami wystarczą

Wielu producentów wady wytrzymałościowe swoich regałów stara się naprawić dodatkowymi usztywnieniami. Jeżeli już decydujemy się na zakup tańszych modeli regałów półkowych to warto jest zwrócić uwagę także na tą cechę regałów, gdyż czasami tego rodzaju zabieg jest wystarczający do przechowywania towarów lekkich i nie obciążających zbyt mocno całej konstrukcji regału.

Uwaga na atrapy usztywnień regału

Niektórzy producenci, aby usunąć wymienione powyżej wady wytrzymałościowe decydują się nie zwiększać grubości półki i nie stosować dodatkowych usztywnień regału, ale wolą stosować atrapy tego rodzaju rozwiązań poprzez zastosowanie falistości lub wytłaczania półek. W rezultacie powierzchnia półki jest nierówna, a w następstwie konieczne jest zwiększenie wysiłków, aby taki regał doprowadzić do czystości. Kurz i różnego rodzaju zanieczyszczenia nieustannie gromadzą się w zagłębionych częściach półki, co jest bardzo trudne do usunięcia zwykłymi metodami.

Podsumowanie

Wybór metalowych regałów półkowych jest istotnym elementem budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa, ale zastosowanie tanich rozwiązań z czasem może wiązać się z dodatkowymi kosztami zmniejszającymi rentowność poczynionej inwestycji. Z czasem niska jakość wykonania regałów może wiązać się z potrzeba szybszej wymiany całego systemu magazynowego. Warto też pamiętać, że magazyn to nie tylko urządzenia, ale także i ludzie, dla których praca w magazynie powinna zostać stworzona w warunkach, w których przestrzega się zasad BHP. Obniżona jakość jednego elementu może mieć wpływ także na ten aspekt pracy magazynu i może wiązać się z występowaniem ryzyka wypadku przy pracy. Warto pamiętać o tego rodzaju zagrożeniach realizując zakup dla firmy metalowych regałów półkowych.