Roboty ziemne bez tajemnic – najważniejsze informacje

Roboty ziemne bez tajemnic – najważniejsze informacje

2 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Roboty ziemne to temat, który powinny zgłębić przede wszystkim osoby mające w planach inwestycje o charakterze budowlanym. Jest bowiem spore prawdopodobieństwo, że będą one wymagały właśnie wykonania prac ziemnych i to z reguły na relatywnie wczesnym etapie budowy.

Nie trzeba stawać się ekspertem w tym zakresie, ale warto zaznajomić się z najważniejszymi informacjami na ten temat. Dzięki temu, kiedy przyjdzie pora na zlecenie wykonania robót ziemnych, będziemy lepiej zorientowani i cały proces powinien przebiec szybciej i sprawniej.

Na czym polegają roboty ziemne?

Roboty ziemne to wszystkie prace związane z wykopywaniem, nasypywaniem, transportem i transformacją ziemi. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie należy to do skomplikowanych zadań, ale w rzeczywistości prace ziemne wymagają często zaangażowania różnego typu maszyn (koparek, wywrotek i nie tylko), a także wykwalifikowanych pracowników.

Rozpoczęcie prac ziemnych zawsze poprzedzone jest wyceną, a także przygotowaniem harmonogramu prac. Same prace można podzielić na trzy etapy, a mianowicie prace przygotowawcze, prace podstawowe i prace wykończeniowe. Już po samych ich nazwach łatwo się domyślić, z jakiego typu działań się składają.

Zakres robót ziemnych

Najczęściej spotykanym typem robót ziemnych jest po prostu wykonywanie nasypów oraz wykopów. Mogą one zostać stworzone tylko tymczasowo, na czas budowy, ale mogą też mieć charakter stały. Jednak pod pojęciem „roboty ziemne” kryje się znacznie więcej różnorodnych usług niż tylko te dwie czynności.

Firmy oferujące wykonywanie robót ziemnych często też mają w swojej ofercie usługi z zakresu melioracji (czyli m.in. wykonywania i czyszczenia rowów melioracyjnych), niwelacji terenu, przygotowywania terenów zielonych, a także stabilizacji gruntu.

Koszt robót ziemnych

Z oczywistych względów ciężko wymienić jakiekolwiek konkretne stawki dla robót ziemnych, ponieważ niemal wszystko zależy tutaj od indywidualnych warunków. Wśród najważniejszych aspektów, które mogą zadecydować o ostatecznym koszcie, można wymienić takie przykłady, jak lokalizacja, warunki gruntowe, zakres inwestycji, a także to, ile roboczogodzin oraz jakiego sprzętu będzie wymagała realizacja usługi.

Jeśli interesują nas roboty ziemne w Gdańsku, najprostszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się po wycenę do rzetelnej, rekomendowanej przez dotychczasowych klientów firmy działającej na tym terytorium. Oszacowanie kosztów prac ziemnych samodzielnie może być bardzo trudne, z uwagi na wspomnianą powyżej dużą ilość różnorodnych czynników, które na nie wpływają.