Wykładzina domowa a obiektowa – czym się od siebie różnią?

Wykładzina domowa a obiektowa – czym się od siebie różnią?

9 grudnia, 2020 0 przez Redakcja

Szukając idealnego pokrycia podłogi prędzej czy później możemy natrafić na wykładziny. Doskonale nadają się one nie tylko do domu, ale także do biura, sklepu czy urzędu. Obecnie wybór wykładzin jest tak ogromny, że czasem ciężko jest się od razu zdecydować na tą idealną, która będzie pasować do pomieszczenia, a jednocześnie będzie praktyczna. W sklepach można natknąć się na wykładziny kolorowe, jednolite, wzorzyste, domowe oraz obiektowe. W tym artykule skupimy się właśnie na wykładzinie obiektowej oraz wykładzinie domowej. Czym różnią się od siebie te dwa typy wykładzin i którą jest lepiej wybrać?

Główne różnice między wykładziną obiektową a domową

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że obie te wykładziny są takie same i praktycznie nie ma pomiędzy nimi zbyt dużych różnic. Nie do końca tak jednak jest i nie bez powodu wykładziny dzieli się na domowe i obiektowe. Główną różnicę w tym przypadku stanowi wytrzymałość obu tych produktów. Wykładzina domowa, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do mieszkania, w których ruch nie jest bardzo duży, a po wykładzinie przechodzi jedynie kilka osób dziennie. Po takiej wykładzinie nikt nie chodzi przez cały czas, dlatego jej wytrzymałość na wytarcia może być mniejsza niż np. wykładziny obiektowej.

Wykładziny obiektowe https://www.aqina.eu/pl/blog/wykladziny-biurowe-milliken/ stosuje się z kolei w miejscach, gdzie panuje duże natężenie ruchu. W takim miejscu podłoga musi być bardzo wytrzymała, a wykładzina musi być dostosowana do tego, że codziennie praktycznie bez większych przerw będzie po niej chodzić mnóstwo ludzi. Wykładziny obiektowe stosuje się w biurach, na lotniskach, w centrach handlowych i w urzędach. Są one bardzo wytrzymałe na ścieranie i niszczą się o wiele wolniej niż wykładziny domowe.

Dlaczego wykładzina obiektowa to dobry wybór do miejsc publicznych?

Tak jak już wspomnieliśmy, wykładzina obiektowa jest przystosowana do miejsc, w których panuje duży ruch. W momencie, gdy w centrum handlowym czy biurze zastosowano by wykładzinę biurową, to mogłaby ona szybko ulec zniszczeniu i wymagałaby wymiany. Generowałoby to zbędne koszty, które łatwo jest uniknąć, stosując wykładzinę obiektową.

Wykładzina obiektowa dobrej jakości jest wytrzymała na obtarcia, zabrudzenia, a nawet płomienie ognia. Może ona wyglądać naprawdę dobrze przez wiele lat – wystarczy raz na jakiś czas poddać ją czyszczeniu.

Jeśli szukasz wykładziny do domu, to nie ma konieczności, abyś stosował wykładzinę obiektową. W zupełności wystarczy zwykła wykładzina domowa, która nadaje się do domowych pomieszczeń, w których natężenie ruchu nie jest aż tak duże.