Czy warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

Czy warto kupić mieszkanie na rynku pierwotnym?

18 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny i wtórny. Na rynku pierwotnym prezentowane są oferty nowych mieszkań i domów. Rynek wtórny charakteryzuje się obrotem nieruchomościami od poprzedniego właściciela. Decyzja, na które mieszkanie się zdecydować, nie jest prosta.

Zalety zakupu nowych inwestycji

Kupno nowego mieszkania ma bardzo wiele zalet. Do niewątpliwych walorów można zaliczyć nowe sąsiedztwo. Najczęściej są to młode rodziny z dziećmi, ewentualnie pary bez dzieci. Wszyscy są mili i uśmiechnięci, nastawieni pozytywnie do innych, pomocni. Kolejnym pozytywem jest to, że wszystko dosłownie pachnie świeżością. Nieruchomości na rynku pierwotnym najczęściej oferowane są w stanie deweloperskim. Oznacza to, że wylano posadzkę, rozprowadzono instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, ewentualnie gazową, na ścianach położone są tynki. Mieszkanie przygotowane jest zatem do rozpoczęcia wykończenia. I tutaj pojawia się kolejna zaleta. W przeciwieństwie do mieszkania z rynku wtórnego, nie trzeba wkładać dodatkowej pracy przed remontem w postaci rozkuwania ścian i wymiany instalacji, wynoszenia staroci i gruzu itp.

Dostając klucze do nowej inwestycji można od razu przejść do najprzyjemniejszej rzeczy tj. aranżacji wnętrz. Często można spotkać się, że deweloper przekazując mieszkanie nowemu właścicielowi, daje również kupon zniżkowy do wybranego sklepu budowlanego. Można spotkać się nawet z obniżką 10% wartości pierwszych zakupów. Powoduje to, że pierwsze zakupy najczęściej są bardzo duże. Udogodnieniem jest możliwość zamówienia transportu ze sklepu.

Jako wadę zakupu mieszkania deweloperskiego można wymienić chyba tylko cenę. Oprócz samego kosztu mieszkania, doliczyć trzeba jeszcze koszt wykończenia, na który składa się cena materiałów budowlanych i koszt ekipy wykończeniowej.

Jak odpowiednio wykończyć mieszkanie?

Na początek trzeba przemyśleć, w jakim stylu ma być wykończone mieszkanie. Do tego potrzeba znajomości własnych upodobań. Nie jest to wcale takie proste, bo remont robimy najczęściej raz na kilka lat. Powoduje to, że przed wybierającymi właściwe elementy wykończenia, stoją trudne decyzje. W internecie i telewizji dostępnych jest mnóstwo filmów traktujących o tematyce wykończenia wnętrz. Można skorzystać również z oferty dostępnej w dużych sklepach budowlanych i wykonać u nich projekt łazienki lub kuchni. Wykonanie takiego projektu najczęściej jest bezpłatne, pod warunkiem zakupu materiałów w danym sklepie. W internecie są dostępne darmowe programy, w których można zrobić własny projekt.