Ile warte są działki w 2021 roku?

Ile warte są działki w 2021 roku?

2 października, 2021 0 przez Redakcja

Coraz więcej osób marzy o wyjeździe z miasta i wybudowaniu domu na nowo kupionej działce. Z każdym rokiem jednak staje się to odrobinę trudniejsze. Wynika to nie tylko z wyższych kosztów materiałów czy ekip budowlanych, ale przede wszystkim działek. Praktycznie co roku cena podnosi się do góry. Koszty działki zależne są od wielu czynników, między innymi tego czy ktoś chce się wybudować w mieście, czy na wsi. Ile są one warte w 2021 roku?

Porównanie z latami poprzednimi

Praktycznie co roku dochodzi do stopniowego zwiększania cen za metr kwadratowy. W roku 2018 było to średnio 66,9 złotych za metr kwadratowy. W zależności od województwa mogło to być około 30 złotych (opolskie) albo 102 złote (wielkopolskie). Średnia zwiększyła się w 2019 roku, kiedy wynosiła ona 72,9 zł. W większości województw cena podniosła się do góry (w podkarpackim nawet o około 27 zł), natomiast zdarzały się również obniżki (40 zł w zachodniopomorskim).

Istotne różnice wynikały również od tego, gdzie kupowało się działkę. W przypadku miasta było to średnio nawet 120 złotych za metr kwadratowy. W mniejszych miejscowościach, które funkcjonują na prawach powiatu koszty gwałtownie szły do góry do nawet 160 złotych. Ceny na wsiach bywają już dużo mniejsze i w poprzednich latach wynosiły średnio 60 zł.

Ceny w 2021 roku znowu poszybowały w górę o kilka procent. W zależności od województwa ceny wzrosły o 10 lub 20 złotych. Zdarzają się też oczywiście spadki, jak np. w kujawsko-pomorskim, ale jest to zdecydowana mniejszość regionów.

Ceny w zależności od miasta

W przypadku miast istotne jest o jak wielkiej działce jest mowa. W przypadku powierzchni w granicach od 0 do 8 arów ceny poszły zdecydowanie w górę. We Wrocławiu mogło to być nawet zawrotne 90%. Im większe działki, tym teoretycznie większa szansa na spadek ceny w zależności od metra kwadratowego. Działki większe od 8 arów we Wrocławiu to już wzrost o “zaledwie” 40 procent. Dużo lepiej bywa jednak w innym częściach Polski. Przykładowo w Łodzi dochodziło nawet do obniżek w skali 16 procent.

Standardowo ceny jednak wzrastały o około 20 procent. Działo się tak w Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Jeśli ktoś liczy się z finansami to powinien postawić zdecydowanie na działki na wsiach, gdzie zmiany było stosunkowo niewielkie. Co prawda czasami ceny podnosiły się o około 10 procent, ale to i tak mało względem miasta. Przykładowa cena działki w Warszawie to koszt w granicach miliona złotych (a w centrum dużo więcej), natomiast na wsi w województwie śląskim – 400 000 złotych.