Oświetlenie w domu i mieszkaniu

Oświetlenie w domu i mieszkaniu

4 października, 2021 0 przez Redakcja

Oświetlenie domu czy mieszkania jest niezwykle istotną kwestią, jednak nie należy jej postrzegać jedynie przez pryzmat walorów estetycznych, ale również praktycznych. W naszych sypialniach, salonach, jadalniach czy innych pomieszczeniach najczęściej pojawiają się lampy wiszące, stojące i stołowe. Co jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich wymienionych rodzajów? Konieczność doboru odpowiedniego klosza.

Lampy wiszące

Lampy wiszące, inaczej sufitowe, określane są mianem bazy oświetlenia danego pomieszczenia. Lampy wiszące zazwyczaj umieszczane są w centralnym punkcie pokoju, ale niekiedy są też dodatkowym źródłem światła w jadalniach czy aneksach wypoczynkowych. Oferta lamp wiszących zachwyca swoim zróżnicowaniem, jednocześnie stwarzając szerokie spektrum możliwości wyboru.

W związku z tym, że lampy wiszące często pełnią również funkcję reprezentatywną, klosz należy dobierać niezwykle starannie. Zwróćmy uwagę czy klosz nie będzie ograniczał dopływu światła lub niepotrzebnie je tłumił. Warto również zadbać o to, by klosz swoją kolorystyką i wzornictwem komponował się z wystrojem pomieszczenia, nawet przy aranżacjach opierających się na kontrastach.

Lampy stojące

Lampy stojące, czy też podłogowe, są znakomitym uzupełnieniem oświetlenia głównego. Światło, jakie dają lampy stojące, może mieć zarówno charakter ogólny, jak i punktowy. W zależności od pożądanego rezultatu, należy dobrać właściwy klosz. Jeśli nasza lampa stojąca ma dawać światło ogólne, klosz powinien być otwarty i skierowany w górę. Natomiast chcąc uzyskać precyzyjny snop światła, odpowiedni przykładowo do czytania, w obszarze naszych zainteresowań powinny znaleźć się klosze nieprzezroczyste, skierowane w pożądaną stronę.

Lampy stołowe

Lampy stołowe doskonale odnajdują się w roli dekoracji. W związku z tym w ofercie znajdziemy nie tylko klasyczne i proste klosze, ale też finezyjne i bogato zdobione modele. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany dany klosz, możemy uzyskać światło kierunkowe lub rozproszone. W pierwszym przypadku polecane będą modele z grubych, nieprzezroczystych tworzyw lub metalu, z kolei w drugim możemy z powodzeniem sięgnąć po szkło, przezroczyste tkaniny czy papier ryżowy.

Klosz a aranżacja

Niezwykle istotnym aspektem doboru klosza jest także jego dopasowanie do wystroju danego wnętrza. W nowocześnie urządzonych pomieszczeniach świetnie prezentować się będą klosze metalowe lub o efektownym, geometrycznym kształcie. Natomiast miłośnikom klasyki do gustu przypadną przede wszystkim klosze szklane, witrażowe czy wykonane z materiału, niekiedy zdobione kwiatowym wzorem. Innymi słowy, klosz powinien harmonizować z wybraną koncepcją aranżacyjną.

Ceny kloszy

Bogatą ofertą kloszy dysponują głównie specjalistyczne sklepy oświetleniowe, a ponadto posiadające w swym asortymencie rozmaite artykuły wyposażenia domów i mieszkań oraz akcesoria dekoracyjne. Ceny kloszy rozpoczynają się już od kilkunastu złotych i rzadko kiedy przekraczają granicę 70-80 złotych. Jednak najbardziej wymagających klientów z pewnością zainteresują modele z wyższej półki, przy czym oznaczają one wydatek rzędu 100-150, a niekiedy nawet 200 złotych.

Klosze do lamp są nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także pomagają nam uzyskać pożądany efekt oświetlenia konkretnego pomieszczenia. A imponujące spektrum możliwości wyboru dodatkowo sprawia, że dopasowanie klosza do wystroju wnętrza przestaje być problemem.