Kupno własnego mieszkania

Kupno własnego mieszkania

5 października, 2021 0 przez Redakcja

Kupno mieszkania jest jednym z najważniejszych wydarzeń w naszym życiu. Jednak zanim przystąpimy do urządzana wymarzonego lokum, sprawdźmy, czy jego wygląd nie odbiega od projektu. Odbiór mieszkania na rynku pierwotnym dokonywany jest zazwyczaj przed podpisaniem umowy notarialnej. Z punktu widzenia prawa nie jesteśmy więc jeszcze jego właścicielami – dlatego tak istotne jest dokładne sprawdzenie stanu mieszkania. Najlepiej jeśli do umowy deweloperskiej dołączona będzie klauzula mówiąca, iż kupujący nieruchomość ma prawo wykończyć mieszkanie przed podpisaniem aktu notarialnego.

Umowa, gwarancja, rękojmia

Decydując się na nieruchomość na rynku pierwotnym, deweloper może udzielić nam gwarancji oraz rękojmi. Ta pierwsza nie jest obowiązkowa, jednak dzięki temu zobowiązaniu dewelopera mamy pewność, że mieszkanie przez określony czas będzie spełniać dane standardy jakości, a ewentualne wady będą objęte właśnie gwarancją i zostaną usunięte na koszt sprzedawcy.

Odpowiedzialność dewelopera z tytułu rękojmi ma miejsce w przypadku wad fizycznych (nieszczelne okna, drzwi, uszkodzony grzejnik), jak i wad prawnych (np. obciążenie nieruchomości hipoteką).
W obu przypadkach kupujący może żądać usunięcia danej wady lub wymagać od sprzedawcy obniżenia ceny. Uprawnienia z tytułu rękojmi przysługując przez trzy lata od daty wydania nieruchomości. Należy jednak pamiętać, by zgłosić je w ciągu trzydziestu dni od ich stwierdzenia.

Odbiór mieszkania

Termin odbioru może być zapisany w umowie lub zaproponowany przez dewelopera. Nawet jeśli wyznaczono konkretną datę, a kupujący nie stawi się w umówionym miejscu lub się spóźni, to deweloper nie może uznać, że mieszkanie zostało odebrane. Może on natomiast odstąpić od wcześniejszej umowy, jeśli przyszły właściciel lokalu uchyla się od dokonania odbioru.

Na spotkanie najlepiej umówić się w ciągu dnia, ponieważ światło dzienne pozwoli dokładnie ocenić stan nowego mieszkania. Przy dobrym nasłonecznieniu widać wszelkie pęknięcia, rysy, plamy, zacieki oraz nierówne tynki.

Bierzemy mieszkanie pod lupę

Przy odbiorze mieszkania kupujący powinien sprawdzić lokum według następującego planu:
Metraż – Czy wymiary i powierzchnia mieszkania są zgodne z danymi z umowy? Czy rozkład pomieszczeń jest zgodny z projektem?
Wykończenie – Należy sprawdzić piony ścian, kąty proste, powierzchnię tynków, jakość sufitów.
Posadzki – Czy podłogi i posadzki trzymają poziom i czy są one równe?
Drzwi oraz okna – Czy swobodnie otwierają się i zamykają? Czy są szczelne, nie mają rys i nie skrzypią? Czy działają klamki, zawiasy i zamki? Przy okazji należy również ocenić, czy parapety zostały odpowiednio zamontowane oraz czy nie mają żadnych uszkodzeń.
Instalacja elektryczna – Odpowiednim miernikiem należy sprawdzić napięcie w gniazdkach.
Grzejniki – Warto je włączyć i sprawdzić, czy są ciepłe i czy nie ma wycieków z termostatów.
Wentylacja – Czy otwory wentylacyjne są rozmieszczone zgodnie z projektem? Czy we wszystkich kratkach wentylacyjnych jest ciąg?
Instalacja wodna – Czy wyjścia na baterie są zgodne z ustaleniami oraz czy nie ma zacieków, przebarwień i wilgoci?
Balkon – Kupujący powinien sprawdzić odpowiednie ułożenie płytek i stabilność balustrady.
Piwnica i garaż – Czy powierzchnia jest odpowiednia? Czy garaż jest zlokalizowany w wyznaczonym miejscu?

Należy mieć na uwadze przede wszystkim fakt, iż dla dewelopera nasze mieszkanie jest jedynie towarem na rynku nieruchomości, dlatego usterki zgłoszone już po odbiorze sprzedawcy nie interesują. Jeśli sami nie czujemy się na siłach, by sprawdzić mieszkanie przy odbiorze, możemy zatrudnić inspektora budowlanego, który za opłatą ok. 300 zł obejrzy lokum okiem profesjonalisty.