Inwestycje jako forma bezpiecznego zysku

Jak zabezpieczyć się kupując mieszkanie w budowie?

29 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Zakup mieszkania w budowie to opłacalne rozwiązanie dla tych, którzy mogą poczekać z wprowadzeniem się i chcą zaoszczędzić trochę pieniędzy, płacąc niższą cenę za metr kwadratowy.

 

Inwestycjom takim często towarzyszy „zła opinia”, że to samo mieszkanie zostanie sprzedane większej liczbie nabywców, lub ostateczny wygląd mieszkania nie będzie zgodny z pierwotnym planem lub budynek nigdy nie zostanie ukończony.

Reklama: Mieszkania Bydgoszcz

Klienci są bardziej chronieni dzięki nowym przepisom

Ryzyko tzw. podwójnego zakupu , czyli sytuacji, w której to samo mieszkanie będzie sprzedawane różnym nabywcom, jest obecnie niemożliwe. Jeśli podpiszesz umowę przedwstępną, zostanie ona zarejestrowana w systemie notarialnym i dlatego nie ma możliwości sprzedania tego samego mieszkania, które zostało wcześniej poświadczone, więcej niż jeden raz.

Poza tym notariusze są gwarantami sprzedaży, więc jest prawie niemożliwa sytuacja, że nabywcy pozostaną bez mieszkania lub skończą z mieszkaniem, które wygląda zupełnie inaczej niż oczekiwali. Jeśli kupią mieszkanie w nowym budynku z normalnym prawomocnym pozwoleniem na budowę, nie może ono odbiegać mocno w wyglądzie mieszkania od projektu. Ponieważ później ten budynek nie przejdzie odbioru technicznego i nie zostanie zarejestrowany.

Wybierz wiarygodnego pośrednika

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania w nowym budynku przed zakończeniem prac, to są rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę. Musisz wybrać wiarygodnego pośrednika lub licencjonowanego agenta nieruchomości, który sprawdzi dla Ciebie wszystkie szczegóły zakupu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że kupujesz sprawdzoną nieruchomość wraz z całą niezbędną dokumentacją.

Zapytaj o inwestora

Kiedy już wybrałeś agenta i zanim „złapiesz rozpęd”, warto dokładne zbadać inwestora. Inwestor powinien być osobą uznaną i rzetelną. Warto współpracować wyłącznie z renomowanymi i rzetelnymi inwestorami, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie, dużo zrealizowanych i sprzedanych projektów oraz zadowolonych klientów.

Jak uzyskać kredyt mieszkaniowy na mieszkanie w budowie?

Nabywca kredytu może zarezerwować mieszkanie w budowie, podpisać przedwstępną umowę,  za 10% wartości mieszkania. Gdy inwestor zakończy 80% budowy, może przystąpić do procedury kredytowej. Są jednak pewne wyjątki i jeśli inwestor jest beneficjentem finansowania projektu lub jest wspierany przez pewien bank. Może się zdarzyć, że na samym początku budowy potrzebne będzie 20 proc. ukończonych prac żeby zaciągnąć kredyt.

Jeśli potrzebujesz pomocy w udzieleniu kredytu, Doradca Kredytowy pozwoli Ci znaleźć najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy, a także najkorzystniejszy kredyt gotówkowy na doposażenie mieszkania na specjalnych warunkach.