Jak zacząć budowę domu jednorodzinnego?
1 grudnia, 2021Wybudowanie własnego domu jest dla wielu osób jednym z największych marzeń. Jednakże, by je spełnić, inwestycję tę powinno się bardzo dobrze przemyśleć i rozplanować, by wszystko poszło po naszej myśli oraz obyło się bez zbędnych niespodzianek. Budowa domu to trudna oraz poważna inwestycja, wiele osób nie wie, jak właściwie wszystko powinno przebiegać. Dowiedz się, od czego zacząć i na co zwracać uwagę podczas budowy swojego wymarzonego domu.
Pierwsze kroki.
W pierwszej kolejności musimy zakupić teren, na którym rozpocznie się budowa. Podczas wybierania działki warto sprawdzić jej stan prawny w księgach wieczystych. Można z niej uzyskać dokładne informacje o właścicielu bądź właścicielach, dowiedzieć się, czy działka jest budowlana, czy będzie wymagała przekształcenia, lub czy, i jakie hipoteki na niej ciążą. Warto również pobrać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który powie, jak została zaplanowana infrastruktura w sąsiedztwie czy jakie są wytyczne budynków w danym terenie. Dostaniemy go w urzędzie miasta, starostwie powiatowym bądź na stronie internetowej urzędów. Gdy działki nie obejmuje plan, należy zwrócić się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Następnie trzeba wybrać i wykupić odpowiedni projekt budowlany. Architekci w ofertach zazwyczaj mają gotowe oraz indywidualne projekty domów jednorodzinnych.
Formalności.
Kolejnym krokiem będzie dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową domu. Prawo budowlane korzystnie zmieniło się w 2015 roku. Gdy obszar działań nie wychodzi poza granice naszej działki, pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych nie jest wymagane. Jedyne co musimy zrobić, to złożenie wniosku o zamiarze budowy domu uzupełnionym o projekt budowlany domu oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Zgoda nie zapada w formie decyzji. Jeśli w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku nie otrzymamy sprzeciwu, możemy śmiało przystępować do rozpoczęcia prac budowlanych.
Sposoby budowy domu.
Bardzo istotnym aspektem budowy domu jest wybór, jakim sposobem będziemy go stawiać, czy zlecimy całość budowy konkretnej firmie, czy mocniej zaangażujemy się w budowę sami. W pierwszej opcji podpisujemy odpowiednią umowę z firmą budowlaną, która będzie zaopatrywać się sama w materiały oraz wykona wszystkie etapy budowlane, w drugiej, gospodarczej, jesteśmy sami odpowiedzialni za zakup materiałów, wykonywanie prac samodzielnie lub zlecając je odpowiednim podwykonawcom. Trzeba również pamiętać, że budowa domu wymaga współpracy z kierownikiem budowy.