Małe domy – duże możliwości

Małe domy – duże możliwości

21 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Niewielki rozmiar posiadanej działki oraz jak najniższe koszty budowy, to najczęstsze kryteria, jakimi kierują się inwestorzy przy wyborze projektu domu. Z reguły decydują się wtedy na małe domy. Pamiętajmy jednak, że dom przede wszystkim powinien być funkcjonalny i wygodny. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze oszacowanie potrzeb naszej rodziny.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę wybierając projekty domów, aby mimo niewielkiego rozmiaru były wygodne i funkcjonalne?

Dom parterowy czy dom z poddaszem?

Małe domy są tanie w budowie. To oczywiście fakt, ale pamiętajmy, że powierzchnia domu rozłożona na jednej kondygnacji (dom parterowy) wymaga większej (więc droższej) działki, niż ta sama powierzchnia w przypadku domu z poddaszem.

Zaletą domów parterowych jest np. brak schodów wewnętrznych, co może stanowić problem dla starszych lub tych najmłodszych domowników. Jednak z ekonomicznego punktu widzenia, domy z poddaszem użytkowym są po prosty tańsze. Dzieje się tak dlatego, że posiadają one bardziej zwartą bryłę oraz mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych. Także koszt dachu, stropu i fundamentów rozkłada się w tej sytuacji na dwie kondygnacje.

Powierzchnia domu w liczbach

Powierzchnia użytkowa to bardzo ważna wartość, którą powinniśmy dokładnie przeanalizować przy ustalaniu wielkości naszego domu. Jest to suma powierzchni pomieszczeń związanych z mieszkalną funkcją budynku, czyli: pokojów, kuchni, łazienek, sypialni itp.

Nie zapominajmy jednak, że aby dom był funkcjonalny, niezbędne są w nim dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, kotłownie, garderoby czy też pralnie. Ich powierzchnia ujęta jest w podanej powierzchni netto domu, która określa także najlepiej, jaki będzie koszt budowy domu.

Pamiętajmy, że brak pomieszczeń gospodarczych czy funkcjonalnych schowków, może być dość uciążliwe dla mieszkańców domu. Szczególnie w sytuacji, gdy mała działka nie pozwala nam na postawienie obok domu dodatkowego budynku gospodarczego. A co najważniejsze, budowa piwnicy podnosi koszty budowy nawet o 20%!

Przekonanie, ze dom buduje się na pokolenia, dalej dość mocno tkwi w wielu rodzinach. Niestety w przyszłości okazuje się, że w dużych domach zostają starsi rodzice, którym z trudem przychodzi utrzymanie takiego domu.

Wybierając dom mały, ale dający możliwość rozbudowy w przyszłości, możemy być pewni, że jeżeli nasze dzieci będą chciały mieszkać razem z nami, wystarczy tylko dobudować potrzebne dla nich pomieszczenia.

Przed ostatecznym wyborem projektu domu, porównajmy metraż naszego obecnego lokalu z pomieszczeniami zawartymi w tym właśnie projekcie.

Bardzo duży wpływ na to jak odbieramy przestrzeń danego pomieszczenia, ma jego wysokość. Zwykle wysokość mieszkań w bloku wynosi ok. 2,5 m, w starych kamienicach za to dochodzi nawet do 3,7 m. Standardowe projekty domów są wysokie na 2,6 do 2,8 m.

Mały dom to nie zawsze tania budowa

Mała powierzchnia nie zawsze jest gwarancją niskich kosztów budowy. Ważna w tym wypadku jest bryła budynku, piwnice, garaż czy kształt dachu.

Projekt domu taniego w budowie to:

dom o prostej bryle budynku,
dom posiadający dwuspadowy dach o kącie nachylenia ok. 30-45 stopni,
dom bez piwnicy,
dom posiadający garaż w bryle budynku.

Taki projekt to nie tylko dom tani w budowie, ale także tani w późniejszej jego eksploatacji. Dzięki prostej budowie ścian i dachu, ryzyko powstawania mostów termicznych przez które ucieka ciepło jest minimalne.