Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie i kupić je na kredyt, aby nie żałować?

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie i kupić je na kredyt, aby nie żałować?

20 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Zakup mieszkania, szczególnie tego pierwszego, to jedna z najważniejszych decyzji, która może mieć wpływ na praktycznie wszystko w twoim życiu. Zwłaszcza że w większości przypadków jest to działanie, które po prostu trzeba sfinansować kredytem. Niestety, nasze zarobki są zbyt niskie, a ceny mieszkań zbyt wysokie i czekanie na to, aż uskładamy określoną kwotę, może po prostu oznaczać czekanie w nieskończoność.
Dwie rzeczy, które mogą pójść źle
Zakup mieszkania na kredyt to sytuacja, w której nie jedna, ale aż dwie rzeczy mogą nas zgubić. Pierwsza, to wybór niekorzystnego, źle dopasowanego i kosztownego kredytu. Druga, to po prostu nietrafny wybór nieruchomości. Musisz nie tylko szukać idealnego mieszkania, ale też korzystnego finansowania. Chodzi przecież o to, aby mieszkać wygodnie i płacić niskie raty.
Wybór kredytu
Na koszt kredytu hipotecznego składają się marża banku oraz oprocentowanie. WIBOR, czyli oprocentowanie to średnia rynkowa, na którą nie masz praktycznie żadnego wpływu. To kwota oprocentowania, za którą banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Proste, im WIBOR niższy, tym twoja rata niższa. Tylko jest on zmienny i to, że dziś jest niski, nie oznacza, że będzie tak zawsze, a przy kredytach hipotecznych banki aktualizują go co 3 lub 6 miesięcy i wówczas zmienia się twoja rata. Tak, jak na WIBOR nie masz wpływu, tak na marżę już jak najbardziej. Ważne, by była ona wartością stałą, bo nagła zmiana WIBOR plus podwyżka marży mogą sprawić, że kredytu nie udźwigniesz.
Uzbieraj wkład własny i uważaj na prowizję
Zanim w ogóle zapytasz o kredyt, zajmij się uzbieraniem pieniędzy na wkład własny. Nie tylko dowiesz sumę, czy w ogóle umiesz wygospodarować określone kwoty miesięcznie, a ta wiedza przyda ci się, by zdefiniować wysokość raty, na którą cię stać, ale jeszcze twoje szanse na korzystny kredyt wzrosną. Pamiętaj, że wkład własny to nie wszystko, potrzebne są jeszcze pieniądze na remont, koszty notarialne, podatek i ubezpieczenie. W banku zwracaj uwagę na wysokość prowizji. Czasem, w ramach promocji banki z niej rezygnują, ale wówczas marża potrafi być wyższa. Po prostu dokładnie to oblicz.
Lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja
Pozostaje wybór mieszkania. Niezależnie od tego, czy kupujesz na rynku wtórnym, czy pierwotnym tak naprawdę, wszystko możesz zmienić. Aranżacja wnętrza, układ pomieszczeń, a nawet przebudowa ścian wewnętrznych jest zawsze możliwa. Jedno, czego nie zmienisz w mieszkaniu to jego lokalizacja. Zanim kupisz, sprawdź dokładnie czy w okolicach jest odpowiednia infrastruktura, wystarczająca ilość zieleni i dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny.
Perspektywy rozwoju
Niewiele osób zwraca uwagę na politykę lokalnych samorządów. Tymczasem, to bardzo istotny aspekt, który trzeba brać pod uwagę, kupując mieszkanie. Lokalne inicjatywy, aktywny samorząd, który faktycznie dba o mieszkańców, troszczy się o zieleń i inwestuje w infrastrukturę to dobre rokowanie dla rozwoju miasta i konkretnych dzielnic. Zwróć uwagę, jak bardzo wzrosła cena mieszkań w Warszawie, które zlokalizowane są w okolicy metra. To właśnie korzystana polityka samorządowa.
Nadpłacaj
Masz wymarzone mieszkanie, ale na razie niekoniecznie wyłącznie twoje. Od dzisiaj musisz mieć jeden cel i jest nim jak najszybsza spłata kredytu. Zapomnij o wakacjach kredytowych, zapomnij o zbytku. Wszystkie zarobione dodatkowo pieniądze musisz przeznaczyć na spłatę kredytu. Nie daj się przekonać, że jest korzystnie oprocentowany i praktycznie nic cię nie kosztuje, spłacając kredyt, zyskasz spokój.