Podstawowe formalności przez rozpoczęciem budowy domu.

Podstawowe formalności przez rozpoczęciem budowy domu.

11 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Podjęliście decyzję o budowie własnych czterech kątów? Gratulacje! To jedna z ważniejszych decyzji w Waszym życiu. Przed wami bardzo intensywny czas ale i również nie lada wyzwanie. Budowa domu to ogromne obciążenie dla portfela ale i sprawdzian Waszej cierpliwości i wytrwałości. Z racji tego, że jest to wieloetapowy proces wymagający potężnego nakładu sił i czasu warto przed rozpoczęciem inwestycji zorientować się jakie formalności wiążą się z budową nieruchomości. Specjalnie dla Was stworzyliśmy zestawienie tych kluczowych spraw do załatwienia.

1. Działka.

To fundamentalny element procesu budowy domu. I nie ma znaczenia czy ją dostaliście czy kupiliście – musicie być w posiadaniu jej aktu notarialnego. Niezwykle ważnym aspektem jest wielkość i umiejscowienie tej działki. Jeżeli Wasza działka nie jest objęta MPZP (Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego) należy wystąpić wnioskiem o wpis do Wydziału Architektury Urzędu Gminy na którym znajduje się działka. Nie wymaga to sporego poświęcenia czasu czy zawiłości urzędowych. Wniosek, który należy wypełnić znajdzie wszędzie – w owej gminie czy w internecie. Koszt załatwienia takiej formalności to 50-100 zł a w najlepszym wypadku decyzję można dostać od ręki. Co ważne: zanim będziemy starać się załatwić takie formalności musimy posiadać już gotowy projekt budowy. Decyzja o warunkach zabudowy w Urzędzie Gminy będzie rozpatrzona pomyślnie w sytuacji, gdy możemy podać niezbędne szczegóły dotyczące procesu budowy m.in.: mapy, wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów.

2. Media.

I nie, nie chodzi tu o telewizję czy radio. Mowa tu o przyłączeniu wody, kanalizacji czy gazu. Aby z sukcesem uzyskać takie pozwolenia należy udać się do zakładu energetycznego, wodno-kanalizacyjnego i gazowego. Koszt wydania takich dokumentów to 150 zł, a ich uzyskanie możemy otrzymać nawet od ręki. W sytuacji, gdy Wasza działka jest zlokalizowana przy drodze krajowej lub wojewódzkiej a nie ma zjazdu do niej z głównej ulicy należy wystąpić do zarządcy drogi o wydanie pozwolenia na lokalizację zjazdu.

3. Pozwolenie na budowę.

Pozwolenie na budowę należy złożyć w Wydziale Architektury miejscowego Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Jako załączniki do pozwolenia niezbędny będzie projekt, kopie zaświadczeń o uprawnieniach projektantów, decyzję o warunkach zabudowy i oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Na taką decyzję będziecie musieli poczekać około miesiąca.

4. Dodatkowe czynności.

Z dniem uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę musicie nabyć Dziennik Budowy i Tablicę Informacyjną. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego prowadzenie owego dziennika jest obowiązkowe dla kierownika budowy. Zanim zalejemy przysłowiowe fundamenty naszego domu zostaje nam ostatnia formalność do zrealizowania. Mowa tu oczywiście o zgłoszeniu rozpoczęcia budowy do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, w którym należy określić przewidywane daty rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, informacja o liczbie pracowników, którzy zostali zatrudnieni do wykonania zlecenia oraz zaświadczenia kierownika budowy o jego uprawnieniach.

5. Zmiany.

W życiu bywa różnie i kto podejmuje się inwestycji takiej jak budowa domu w najmniej oczekiwanym czasie się o tym przekonuje. Mogą wystąpić drobne zmiany w planie budowy, które koniecznie trzeba poddać konsultacji z projektantem. Zazwyczaj takie odstępstwa od założonego planu można podzielić na istotne i nie mające większego znaczenia. Do istotnych poprawek możemy zaliczyć przykładowo: zmiana źródła ogrzewania, zmiana powierzchni do zabudowy czy zmiana charakteru przeznaczenia części nieruchomości. Do obowiązku projektanta należy wtedy stworzenie projektu zamiennego. Niezbędna będzie również zmiana decyzji o pozwoleniu na budowę. W sytuacji, gdy są to drobne poprawki (czyli na przykład zmiana materiału pokrycia dachu czy zmiana w rozmieszczeniu drobnych elementów wewnątrz budynku) wystarczy jedynie nanieść nowe poprawki do pierwotnej wersji projektu i odpowiedniej adnotacji w dzienniku budowy. Żadne inne formalności nie są wymagane.

Podsumowując, inwestycja w postaci budowy domu to sprawdzian Waszych mocnych nerwów i wewnętrznej dyscypliny. Czy jednak gra nie jest warta świeczki? Obserwując ostatnie wzrosty cen nieruchomości: czy to mieszkań czy domów wolnostojących z łatwością można stwierdzić, że interes ten jest w stanie przynieść imponujące dochody. I nie ważne jest czy budujemy nieruchomości jako deweloper czy osoba prywatna, to branża budowlana była, jest i będzie jedną z najbardziej dochodowych domen gospodarki na całym świecie.