Mieszkanie czy dom? Co wybrać?

Mieszkanie czy dom? Co wybrać?

10 sierpnia, 2021 0 przez Redakcja

Szukając nieruchomości dla zamieszkania, nierzadko zastanawiamy się czy sensowniejszy jest zakup mieszkania czy też zakup lub budowa domu. Dom rzecz jasna jest dobrym rozwiązaniem, jednak w wielu przypadkach mieszkanie okazuje się być opcją o wiele rozsądniejszą.

Mieszkanie jest tańsze

Mieszkanie, szczególnie w dużych miastach, jest zauważalnie tańsze od domu. Co więcej, można nabyć mieszkania nawet w centrum miasta, co ułatwia dojazd do pracy, na zakupy, codzienne życie. Zakup domu to z reguły zakup nieruchomości na peryferiach miasta lub poza nim. Owszem i w centrum miasta można znaleźć dom do kupienia, jednak koszt zakupu może przyprawić o solidny zawrót głowy. Alternatywą jest oczywiście budowa domu. Ona również wiąże się z niemałymi kosztami i sporym zakresem prac. Już zakup działki budowlanej w atrakcyjnym miejscu miasta to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można oczywiście kupić działkę gdzieś na obrzeżach wsi. Będzie tańsza, czy jednak będzie lepszym wyborem? Czy komfort mieszkania w takim miejscu będzie wystarczający. Najczęściej nie. Budowa domu to dalsze koszty i bez wątpienia będzie ich sporo. To też konieczność poświęcenia czasu nie tylko na pracę przy budowie ale i na organizowanie ekip budowlanych, jeżdżenie po materiały czy też na załatwianie formalności w urzędach.

Mieszkanie to mniej pracy

Teoretycznie komfort mieszkania w domu jest większy. Nie można się z tym nie zgodzić, warto jednak pamiętać, że za ten komfort mieszkania trzeba płacić wysoką cenę czasu poświęcanego na utrzymanie miejsca w zadowalającym stanie. Koszenie trawnika, malowanie ścian, ogrzewanie domu, odśnieżanie – wszystko wiąże się z koniecznością wysiłku, a najczęściej również i z wydatkami, które trzeba ponieść i nie ma od tego ucieczki. W innym przypadku bowiem stan domu będzie się pogarszać, nieruchomość zaś z pewnością będzie wyglądać mało atrakcyjnie. Jeśli w domu będzie mieszkać wiele osób, sprawa jest prostsza. Obowiązki można podzielić. Inna sytuacja jest, gdy obowiązkami musi się zająć jedna, góra dwie osoby. Jeśli dodatkowo w tle jest praca zawodowa, utrzymanie domu w należytym stanie może być dużym problemem. W takiej sytuacji mieszkanie jest o wiele lepszym wyborem. Wiele prac, które w domu są czymś oczywistym, w przypadku mieszkania nie istnieją. Samo sprzątanie mieszkania zaś trwa tylko moment i nie jest trudne. Poświęcając mniej czasu i wysiłku, można w mieszkaniu żyć bardzo przyjemnie

Decydując się na mieszkanie, decydujemy się na miejsce, gdzie nie ma zbyt wiele do zrobienia. Płacąc rachunki, nie musimy martwić się o ogrzewanie. Konieczne prace do wykonania pojawiają się rzadko. To co poza drzwiami mieszkania, tak naprawdę nas nie obchodzi. Nie interesuje koszenie trawy przy bloku, odśnieżanie czy sprzątanie poza mieszkaniem. Mieszkanie to idealna opcja dla tych, którzy dużo pracują, a po pracy ostatnim o czym myślą są kolejne obowiązki.

Podsumowując

Dom zawsze będzie nieruchomością warto zainteresowania, ale i nieruchomością, gdzie praca się nie kończy. Warto mieć tego świadomość i w sytuacji gdy dużo pracujemy, zastanowić się czy mieszkanie nie jest lepszym rozwiązaniem. Dużo tańsze, może nieco mniejsze, ale gwarantujące komfortowe spędzanie wolnego czasu. Z reguły zlokalizowane w fajnym punkcie miasta, umożliwia łatwą komunikację z ważnymi dla nas miejscami – szkołą, pracą, miejscami, gdzie realizujemy swoje pasje. Warto więc spróbować mieszkania we własnym M. Wiele osób, które zdecydowały się na tą opcję, nie chce mieszkać w innym miejscu, decydując się czasem ewentualnie na zmianę mieszkania na lepsze czy lepiej zlokalizowane.