Projekt domu. Wybór architekta
8 sierpnia, 2021Wykonanie projektu domu to zadanie, któremu podoła każdy architekt. Z powodzeniem również taki projekt powinien wykonać poprawnie zdolny student tego kierunku. Tak to wygląda jednak tylko w teorii, bowiem gdy przychodzi do realizacji projektu domu, okazuje się, że nie każdy architekt radzi sobie z tym tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Standardem są błędy w projekcie, czy też projekty nie do końca zgodne z prawem budowlanym, a także projekty może poprawnie wykonane, ale nie takie, jakich oczekiwał klient. Ta sytuacja pojawia się najczęściej, gdy klient przedstawia tylko ogólną wizję domu jaki by chciał mieć, architekt zaś nie konsultuje kolejnych etapów projektu z klientem. Pytanie, które w tym momencie się pojawia jest banalne. Jak znaleźć architekta, który za niewielkie pieniądze wykona dobry projekt domu lub innej nieruchomości? Jakimi kryteriami wyboru się kierować?
Koszt projektu
Wybierając architekta należy rzecz jasna przyjąć kilka kryteriów wyboru. Pozornie jednym z najistotniejszych jest koszt projektu. Owszem, ma to znaczenie, bowiem różnice w kosztach takiego zlecenia – w zależności od wybranego architekta czy tez biura architektonicznego – mogą być bardzo duże. To co jeden architekt wykona za przysłowiowy tysiąc złotych, drugi może nie chcieć wykonać nawet za wielokrotność tej sumy. Nie można jednak zapominać, że koszt projektu to nie wszystko. Oczywiście nie warto przepłacać, jednak należy się zastanowić czy lepszy będzie najtańszy architekt czy nieco droższy, ale wykonujący swoją pracę lepiej i szybciej. Najczęściej warto dopłacić i mieć pewność, że projekt będzie wykonany szybko i poprawnie. Nie oznacza to oczywiście, że najtańszy architekt zawsze powinien z góry być na przegranej pozycji.
Opinie o architektach
Niezmiernie istotnym kryterium wyboru architekta powinna być opinia o nim i polecenia od wcześniejszych klientów. Wielu architektów na swoich stronach internetowych zamieszcza takie informacje, chwali się wcześniejszymi projektami, dodaje opinie od zadowolonych klientów. To istotne informacje, jednak trzeba pamiętać, że to opinie tylko od tych klientów, którzy byli zadowoleni z realizacji zlecenia. Chcąc poznać bliżej jakość pracy danego biura architektów czy danego architekta, warto poszukać informacji w całym Internecie. Wpisując w wyszukiwarkę internetową nazwisko architekta czy nazwę firmy, szybko można dotrzeć do bardziej miarodajnych opinii. I tych pozytywnych i tych bardziej negatywnych. Warto czytać szczególnie te, które są merytoryczne, szeroko opisujące współpracę. Banalne opinie składające się z kilku słów, nawet jeśli są negatywne, tak naprawdę nic o architekcie nie mówią. Owszem, może któryś klient nie był zadowolony ze współpracy i to wyraził. Nie oznacza to jednak, że my nie będziemy zadowoleni ze współpracy.
Terminy
Znajdując nawet najtańszego architekta, cieszącego się pozytywną opinią wśród klientów, można niemiło zaskoczyć się terminem wykonania projektu. Niestety popularni architekci często nie są w stanie wykonać projektu w szybkim terminie. Szukając architekta czy biura architektonicznego, trzeba i to mieć na uwadze. Jeśli zależy nam na szybkim wykonaniu projektu domu czy innej nieruchomości, warto od razu pytać o termin realizacji zlecenia. Jeśli jest zbyt odległy, konieczne będzie znalezienie innego fachowca. Dla pewności zawsze też warto sporządzać umowę, z terminem przygotowania projektu.
Współpraca
Ostatnim, niezmiernie ważnym kryterium wyboru architekta jest możliwość porozumienia z tym człowiekiem. Architekt powinien umieć słuchać klienta, przekładać jego wyobrażenia na temat domu na odpowiedni projekt. W razie potrzeby też powinien zrozumieć konieczność ewentualnych poprawek projektu i nie oczekiwać za to dopłat. Oczywistym bowiem jest, że klient może zmienić nieco wyobrażenia na temat swojego wymarzonego domu i chcieć, by w projekcie znalazły się drobne korekty typu przesunięcie okna czy drzwi.
Podsumowując
Szukając architekta lub biura architektonicznego, który wykona projekt wymarzonego przez nas domu, warto odwiedzić strony internetowe wielu architektów i poszukać opinii o nich. Wybranych fachowców warto po prostu odwiedzić lub choćby skontaktować się telefonicznie i wypytać o terminy realizacji zleceń, o koszt i wszelkie istotne informacje. Dopiero na podstawie takich danych można podejmować decyzje o podjęciu współpracy z danym architektem. Poszukiwania dobrego architekta mogą trochę trwać, ale są bardzo ważne. Szukając, z całą pewnością uda się znaleźć architekta, który świetnie wykona projekt naszego wymarzonego domu i nie będzie oczekiwał za to zbyt dużego wynagrodzenia.