Rusztowanie elewacyjne i nie tylko – co warto wiedzieć przed wyborem?

Rusztowanie elewacyjne i nie tylko – co warto wiedzieć przed wyborem?

5 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Rusztowania są specyficznymi konstrukcjami wznoszonymi na placach budowy, aby umożliwić wygodną i bezpieczną pracę na wysokościach. Można wyróżniać wśród nich rusztowania o bardziej precyzyjnym zastosowaniu, na przykład rusztowania elewacyjne – jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje się je przy pracach nad elewacją budynków.

Odpowiedni dobór rusztowania (ponieważ wybór jest naprawdę duży i łatwo o pomyłkę) zagwarantuje, że prace przebiegną bez żadnych kłopotów. Tylko co warto wiedzieć przed wyborem, żeby nie popełnić pomyłki i rzeczywiście zdecydować się na najlepszą możliwą opcję?

Jakie parametry rusztowania są najważniejsze?

Jest kilka ważnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rusztowania, aby mieć pewność, że całkowicie spełni ono nasze wymagania. Nie można powiedzieć, aby istniało rusztowanie idealne, które będzie odpowiadało każdemu – wiele zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Przede wszystkim należy zweryfikować takie kwestie, jak długość oraz szerokość pomostu, a także maksymalna wysokość oraz obciążenie rusztowania. Przedsiębiorstwa realizujące bardziej złożone, duże, wymagające projekty mogą mieć w tych względach inne preferencje niż początkujące firmy pracujące nad niewielkimi nieruchomościami i konstrukcjami.

Większe rusztowanie oznacza oczywiście wyższą cenę, tak więc trzeba w tej kwestii mierzyć siły na zamiary. Jeśli chodzi o to, ile kosztuje metr kwadratowy powierzchni roboczej rusztowania, to trudno tutaj o dokładną odpowiedź, ponieważ ceny mocno się wahają. Może to być kilkadziesiąt złotych, a może być 150 złotych lub więcej – wiele zależy od takich kwestii, jak chociażby jakość i nowoczesność danego rusztowania.

Jaki system rusztowania wybrać?

Na rynku dostępne są obecnie różnorodne systemy rusztowania, aczkolwiek nie wszystkie w praktyce sprawdzą się równie dobrze. Wymagający klienci, którzy chcą mieć pewność, że rusztowanie będzie maksymalnie bezpieczne, użyteczne i trwałe, powinni skierować się do producentów cieszących się dużą renomą w branży.

Wykorzystanie do produkcji rusztowania najwyższej jakości materiałów, a także nowoczesnych rozwiązań zagwarantuje, że będzie ono świetną inwestycją na lata. Dlatego też w wielu przypadkach zdecydowanie się na droższe rusztowanie będzie na dłuższą metę znacznie lepszą decyzją.

Warto wiedzieć, że jeśli interesują nas różne zastosowania rusztowania producent, może zaproponować nowoczesny system składający się z wielu elementów, możliwy do wykorzystania nie tylko jako rusztowanie elewacyjne, ale też między innymi rusztowanie przejezdne, wiszące czy przemysłowe. To doskonała opcja dla firm o zróżnicowanym profilu działalności, które nie ograniczają się tylko do jednego typu zleceń.