Warystor – co to jest i do czego służy?

Warystor – co to jest i do czego służy?

2 kwietnia, 2022 0 przez Redakcja

Podzespoły elektroniczne nie mogłyby istnieć bez poszczególnych rodzajów elementów, z których są złożone. Jednym z istotnych komponentów wykorzystywanych w elektronice są warystory. Czym są warystory, a także do czego się ich używa? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Warystor – co to jest i do czego służy?

Różnorodne urządzenia podłączone do sieci w trakcie burzy narażone są na działanie piorunów, co może wiązać się ze stratą posiadanego sprzętu lub wysokimi kosztami naprawy. Powstające w trakcie przepięcia mogą bowiem przyczyniać się do uszkodzenia wielu elementów, w tym m.in. ścieżek, które zapewniają połączenia pomiędzy poszczególnymi podzespołami elektronicznymi. Oprócz tego możliwe są nawet zniszczenia części izolacyjnych. Powstające w urządzeniach przepięcia mogą również sprawiać, że sprzęty te będą szybciej się zużywać. 

Współczesna elektronika oferuje nam jednak dużą ilość rozwiązań, które mają na celu zabezpieczenie różnego typu urządzeń. Jednym z takich rozwiązań są warystory. W jaki sposób pomagają nam one w trakcie takich niebezpiecznych sytuacji związanych z wystąpieniem pochodzących z nieba wyładowań elektrostatycznych?

Czym są warystory?

Takim terminem określamy półprzewodnikowe elementy elektroniczne, oporniki elektryczne, których rezystancja jest zależna od występującego w danej chwili napięcia. W przypadku niewielkich napięć warystor odznacza się dużą rezystancją, natomiast w chwili wzrostu napięcia, rezystancja bardzo szybko spada. Warystor wyróżnia się zatem nieliniową charakterystyką pracy.

Podczas produkcji warystorów wykorzystuje się metodę spiekania sprasowanych na sucho proszków. W ich składzie znajdziemy takie substancje, jak tlenki cynku wzbogacone o tlenek bizmutu, chromu czy antymonu. To właśnie dzięki tej metodzie warystory posiadają swoje właściwości umożliwiające zabezpieczenie przed skokami napięcia. Powstaje wtedy bowiem polikrystaliczna struktura, która zapewnia wspomnianą wcześniej nieliniową charakterystykę pracy.

Zastosowanie warystorów w praktyce

Głównym zastosowaniem warystorów jest wykorzystanie ich w odbiornikach, gdzie chronią je przed zbyt dużym napięciem, doprowadzając do wyłączenia urządzenia. W trakcie uderzenia pioruna mamy do czynienia z napięciem, które wywołuje małą rezystancję warystora. Wtedy właśnie prąd może bezpiecznie przepłynąć do ziemi. Warystory znajdziemy m.in. w ochronnikach przepięciowych i wysokonapięciowych, odgromnikach, ochronach linii elektroenergetycznych, ale również w urządzeniach, które towarzyszą nam na co dzień, np. modemach i telefonach.