Stary dom do remontu. Czy zakup ma sens?

Stary dom do remontu. Czy zakup ma sens?

14 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Zakup starego domu do remontu, bez wątpienia jest niewielkim wydatkiem. W wielu przypadkach cena takiego domu jest bardzo okazyjna. Zdarza się, że do kupienia są domy z dużą działką i to w cenie poniżej 100 tysięcy złotych. Czy zakup starego domu do remontu ma sens? Niekiedy tak, jednak nie zawsze. Kiedy nie warto kupować takiego domu?

Stan domu ma bardzo wielkie znaczenie

Dom do remontu to pojęcie bardzo ogólne. Niekiedy w takim domu potrzebny jest niewielki remont, a czasami tak zaawansowane prace, że o wiele rozsądniej jest zburzyć taki dom i w jego miejsce postawić nowy. Rozważając zakup domu do remontu, warto bardzo dokładnie ocenić jego stan i wstępnie ocenić koszty remontu. Osoby, które na tym się nie znają, powinny zainteresować tematem fachowców. Osoba, która zawodowo zajmuje się remontami, bardzo szybko oceni stan domu i wstępnie tez koszty remontu. Będzie wiedziała na co zwrócić uwagę oceniając dom i co będzie wymagać remontu natychmiast a z czym będzie można jeszcze poczekać i zdecydować się na remont w późniejszym terminie.

Dużą działkę można podzielić

Ocena stanu technicznego domu jest bardzo ważna, jednak podejmując decyzję o zakupie domu do remontu lub rezygnacji z danej oferty, warto też zwrócić uwagę na działkę. Zdarza się, że stare domy do remontu są zlokalizowane na działkach, których wielkość przekracza nawet kilka tysięcy metrów. Standardem, szczególnie na wsiach, są działki o wielkości ponad 1500 m2. Jeśli do każdej części działki jest dogodny dojazd, warto zastanowić się nad jej podziałem i sprzedażą części gruntu. Niekiedy z działki da się wyłączyć nawet dwie, trzy dodatkowe. Oczywiście takie działki można sprzedać, pieniądze zaś przeznaczyć na remont domu i inne wydatki. Istnieje w takiej sytuacji szansa, że nawet kosztowny remont domu będzie tak naprawdę remontem darmowym, w całości sfinansowanym ze sprzedaży wydzielonych działek. W takiej sytuacji nawet dom do dużego remontu, jest opcją wartą rozważenia.

Podsumowując

Zakup starego domu do remontu nie ma sensu tylko wtedy, gdy stan nieruchomości jest krytycznie zły lub koszt remontu będzie zbyt wysoki. W takiej sytuacji lepiej z zakupu takiego domu zrezygnować. Przed zakupem domu do remontu, trzeba więc dokładnie ocenić jego stan, a także określić przypuszczalne koszty remontu. Oczywiście koszt może się zwiększyć, bowiem w trakcie prac remontowych czasem wychodzi, że jest więcej do zrobienia niż początkowo było widać. Rozważając zakup domu do remontu, warto zwracać uwagę na domy z dużą działką, możliwą do podzielenia. Sprzedaż wydzielonych działek może bowiem się okazać sposobem na sfinansowanie remontu domu i na duży zysk.