Wybieramy okna do domu

Wybieramy okna do domu

14 czerwca, 2021 0 przez Redakcja

Zakup stolarki otworowej jest jednym z głównych etapów podczas budowy domu. Wiele osób nie bardzo wie, jak się zabrać do zakupu okien, które wydają się być produktem skomplikowanym. Tymczasem wystarczy poznać podstawowe parametry okien by łatwiej było podejmować decyzje zakupowe.

Gdzie możemy nabyć okna do domu?

W Polsce działa wielu dobrych producentów okien. Można więc poszukać lokalnej firmy produkcyjnej i tam udać się z prośbą o wycenę stolarki. Oprócz tego działają liczne punkty dealerskie, gdzie można zamówić okna pochodzące od wielu producentów. Okna ponadto kupimy w marketach budowlanych, na składach budowlanych oraz w niektórych sklepach internetowych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie okien?

Pierwsza decyzja jaką trzeba będzie podjąć to wybór pomiędzy oknami drewnianymi a oknami PCV. Ich właściwości są bardzo podobne, natomiast zakup okien drewnianych wiąże się z wyższym kosztem. Podstawowe parametry jakie należy przeanalizować wybierając okna to profil, okucia i szyby. Będąc w punkcie obsługi klientów zwykle można obejrzeć przekrój profilu. Należy więc zwrócić uwagę na to ile komór jest w środku, jak wygląda wzmocnienie ze stali oraz jaka jest szerokość profili. Jeśli chodzi o szyby to obecnie rekomenduje się klientom zakup okien z pakietem trzyszybowym, bo gwarantuje on, że we wnętrzach będzie wystarczająco ciepło. Okucia również są bardzo ważne, bo to one decydują o tym, że mieszkanie jest bezpieczne.

Ile będą kosztować okna?

Okna to produkt wykonywany na indywidualne zamówienie nie ma tu więc standardowego cennika. Wiele lat temu podawało się cenę za jeden metr kwadratowy okna, jednak już od dawna się tego nie stosuje. Każde okno jest inne. Klient wybiera rozmiar, podział, szyby, kolor okładziny oraz rozwiązania dodatkowe. Aby więc uzyskać wycenę na okna do swojego domu można zabrać ze sobą projekt domu i na podstawie rysunków w programie komputerowym zostanie wykonana wycena okien. Zwykle można także umówić się na budowie z przedstawicielem handlowym i wtedy zostanie przedstawiony kosztorys.

Co wpływa na cenę okien?

Kupując okna trzeba być świadomym tego, że za wszelkie niestandardowe rozwiązania trzeba będzie dopłacić. Dotyczy to nietypowych kształtów okien takich jak łuki czy trójkąty a także niestandardowych szyb i okuć. Na cenę znacząco wpłynie również kolor. Najtańsze zawsze są ona białe ale te klienci kupują obecnie coraz rzadziej. Jeśli okleina drewnopodobna jest z jednej strony to trzeba będzie dopłacić pewien procent ceny. Gdy okleina ma być z dwóch stron, okna będą odpowiednio droższe. Dopłata wiąże się też z wyborem szyb bezpiecznych, dźwiękoszczelnych czy ornamentowych. Z kolei zazwyczaj darmowy jest montaż okien w budynkach w stanie surowym.