Dlaczego warto obecnie inwestować w nieruchomości?

Dlaczego warto obecnie inwestować w nieruchomości?

5 stycznia, 2021 0 przez Redakcja

Jeśli w ostatnich latach wyszukiwaliśmy informacje na temat najlepszych celów inwestycyjnych zdaniem ekspertów, z pewnością nie raz natknęliśmy się na informację, że warto lokować swoje środki w nieruchomościach. Teraz jest to jeszcze bardziej prawdziwe niż wcześniej. Dlaczego aktualnie warto się zainteresować tym tematem? Sprawdź!

Rekordowo niskie stopy procentowe

Bardzo wielu Polaków chciałoby zakupić mieszkanie lub dom, ale nie mogą lub nie chcą robić tego za gotówkę. W związku z tym często decydują oni na finansowanie takiej inwestycji kredytem hipotecznym. W 2020 roku stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego były wielokrotnie obniżane, dzięki czemu aktualnie są one na bardzo niskim poziomie.

Co to oznacza dla zwykłego kredytobiorcy? Niskie ustawowe maksymalne oprocentowanie kredytów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku kredytów gotówkowych. Jeśli chodzi konkretnie o kredyty hipoteczne, cieszyć może spory spadek zmiennej stopy procentowej WIBOR, która wchodzi w skład oprocentowania kredytu hipotecznego.

Przy tego typu kredycie nawet o kilka części setnych procenta niższe oprocentowanie na przestrzeni lat może oznaczać wiele tysięcy złotych oszczędności, więc jest to coś, co definitywnie warto mieć na uwadze. Trzeba przy tym zaznaczyć, że sam bank nie może samowolnie zmniejszyć lub zwiększyć stawki WIBOR. Nie oznacza to jednak, że nie możemy negocjować w zakresie oprocentowania – zależy ono również od marży, która z kolei zależy od woli banku i jak najbardziej podlega negocjacjom.

Pewność i stabilność

Na rynku nieruchomości może co prawda dojść do nagłych obniżek lub wzrostów, zarówno, jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Jednak mimo wszystko taka inwestycja jest znacznie bardziej pewna niż choćby inwestycja w akcje czy kryptowaluty, ponieważ ludzie zawsze będą potrzebowali dachu nad głową.

Szczególnie ciekawą inwestycją mogą być nieruchomości nowe. Zwłaszcza w dużych miastach, jak na przykład Kraków deweloper niewątpliwie zadba o takie aspekty, jak ulokowanie mieszkań w pobliżu kluczowych obiektów kulturalno-rozrywkowych, a także zastosowanie jak najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie budownictwa. Dzięki temu nie będzie potrzeby od razu lub po kilku latach dokonywania kosztownych modernizacji nieruchomości.

Nieruchomość można zakupić na własne cele mieszkaniowe, ale, z uwagi na pewność takiej inwestycji i wspomniane już niskie stopy procentowe, warto rozważyć zakup czterech kątów nawet, jeśli nie chcemy się wyprowadzać z obecnego lokum. Kupno nieruchomości na wynajem może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, szczególnie w miastach studenckich, ale oczywiście nie tylko.