Odwodnienie liniowe dla domu – gdzie można je stosować i co warto o nim wiedzieć?

Odwodnienie liniowe dla domu – gdzie można je stosować i co warto o nim wiedzieć?

6 listopada, 2020 0 przez Redakcja

Odwodnienie liniowe to element, który coraz częściej można zobaczyć przed różnymi budynkami w tym na prywatnych posesjach koło domów. Jego głównym zadaniem jest zbieranie wody deszczowej i odprowadzanie jej do kanalizacji lub specjalnej studni. Odwodnienie liniowe wokół domu może uchronić budynek lub garaż przed zalaniem, jeśli gleba w tym miejscu nie jest chłonna. Zobacz, gdzie można stosować odwodnienie liniowe i co warto o nim wiedzieć, zanim zdecydujesz się na jego budowę.

Zastosowanie odwodnienia liniowego wokół budynków

Tak jak już wspomnieliśmy, odwodnienie liniowe może uchronić dom lub też garaż przed zalaniem. Dzięki temu komfort mieszkania staje się większy. Właściciele posesji nie muszą martwić się o to, że ich budynek zostanie zalany np. podczas intensywnych opadów deszczu. Stosując odwodnienie, można uniknąć strat materialnych. Woda nie wchłonie się w ściany czy też fundamenty budynku, a zostanie przekierowana do zbiornika. W momencie, gdy na Twojej działce znajduje się powierzchnia nieprzepuszczalna np. grunt gliniasty lub utwardzona nawierzchnia, to odwodnienie liniowe jest właściwie koniecznością.

System odwodnienia powinien zostać zaprojektowany przez specjalistów, ponieważ wtedy mamy większą pewność, że będzie działał poprawnie. Na projekt składa się kilka elementów takich jak: korytko, ruszt i studzienka. Warto też wspomnieć o tym, że systemy odwodnienia są stosowane także przed obiektami takimi jak centra handlowe. Dzięki nim do budynku przedostaje się mniej zanieczyszczeń z błota pośniegowego i deszczówki. W tym przypadku także stosuje się korytka, ale również specjalne wycieraczki z odwodnieniem https://www.bela.com.pl/wycieraczki-z-odwodnieniem/. Wycieraczka z odwodnieniem jest odporna na duże obciążenie, więc można ją stosować w miejscach, gdzie panuje duży ruch pojazdów.

Koszt odwodnienia liniowego przed domem

Omawiając zastosowanie odwodnienia przed domem, często pojawiają się pytania na temat ceny takiego systemu. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje stworzenie systemu odwodnienia liniowego przed budynkiem. Cena uzależniona jest od wielu czynników takich jak m.in.: wielkość budynku, parametry podjazdu czy jakość materiałów, które zostaną zastosowane do jego budowy. Zazwyczaj koszty takiej inwestycji zamykają się w kilku tysiącach złotych. Warto przy tym pamiętać, że system odwodnienia liniowego przed domem może pomóc uniknąć Ci strat, które kilkukrotnie przewyższają cenę stworzenia takiej instalacji.