Zakup mieszkania – na co zwrócić uwagę?
15 października, 2020Kupienie mieszkania to ważny krok. Dlatego ostateczny wybór powinien być starannie przemyślany. Dobrze jest też skorzystać z rad inżynierów czy osób związanych z branżą budowlaną, które wiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę, nabywając nieruchomość. Zły wybór oznacza przykre konsekwencje, a nawet problemy finansowe.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Przy zakupie mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego w pierwszej kolejności należy sprawdzić dewelopera. W tym celu najlepiej przejrzeć księgę wieczystą. Warto również upewnić się, że firma deweloperska ma pozwolenie na budowę.
Aby nabrać niezbitej pewności, że podejmowana decyzja jest słuszna, trzeba też dowiedzieć się, czy firma nie jest w stanie upadłości lub likwidacji. Informacje na ten temat można znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Kolejny aspekt, który wymaga naszej uwagi, to umowa. Należy z wnikliwością zapoznać się ze wszystkimi zapisami, zwłaszcza tymi, które dotyczą kwot i terminów. Ważna jest informacja o odszkodowaniu za niewywiązanie się z warunków umowy.
Ostatni etap stanowi odebranie mieszkania w stanie surowym. Tu również wskazana jest czujność. Odbiór mieszkania najlepiej umawiać w trakcie dnia, a nie wieczorem, przy sztucznym świetle znacznie trudniej dostrzec defekty. Dokonując oględzin, nie należy się spieszyć. Wskazane jest, aby zmierzyć pomieszczenia, sprawdzić poziomy, nachylenia i kąty w rogach pomieszczeń.
Ściany powinny być gładkie i suche, drzwi i okna szczelne. Instalacje poprowadzone zgodnie z projektem i zapisami w umowie. Wszystkie dokumenty dotyczące nieruchomości obowiązkowo trzeba mieć przy sobie. W przypadku zauważenia jakichś uchybień można odmówić podpisania protokołu odbioru. Deweloper będzie wówczas musiał usterki naprawić.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, przede wszystkim trzeba sprawdzić jego stan prawny. W tym celu należy uzyskać wgląd do wszelkich aktów prawnych odnoszących się do danej nieruchomości. Pierwszym krokiem powinno być zajrzenie do księgi wieczystej.
Powinniśmy również od właściciela otrzymać zaświadczenia, z których dowiemy się, czy nie jest zadłużony w spółdzielni mieszkaniowej, czy aktualnie ktoś jest zameldowany w mieszkaniu, czy ktoś je wynajmuje lub też czy na mieszkaniu nie ciąży hipoteka.
Jednak na zaświadczeniach weryfikowanie uczciwości sprzedającego nie powinno się skończyć. Należy osobiście sprawdzić, czy w lokalu nikt nie mieszka. Często dochodzi do kupna mieszkania z dzikimi lokatorami. Oczywiście należy również bardzo dokładnie obejrzeć mieszkanie i rozejrzeć się po okolicy.