Jak podzielić pokój na dwie strefy za pomocą kolorów?

Jak podzielić pokój na dwie strefy za pomocą kolorów?

16 lutego, 2023 0 przez Redaktorka Dominika

Otwarta przestrzeń to jeden z największych trendów ostatnich lat. Czasami jednak przydatnym trikiem w open space jest wydzielenie poszczególnych stref. Można to zrobić za pomocą kolorów! Taka metoda świetnie sprawdzi się również w przypadku zwykłych pomieszczeń, które po prostu spełniają więcej niż jedną funkcję. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, jak podzielić pokój na dwie strefy.

Aby przestrzeń w danym pomieszczeniu była funkcjonalna, warto podzielić ją na strefy. Sypialnia może bowiem stanowić zarówno miejsce, w którym odbędziemy nocny odpoczynek, jak i przestrzenią, w której stworzymy stanowisko pracy. Podział na strefy bardzo często dotyczy też salonu, który stanowi tak naprawdę centrum całego mieszkania – to w nim odpoczywamy, spędzamy czas wspólnie z rodziną, realizujemy pasje, a także pracujemy. Co więcej, salon bardzo często połączony jest z kuchnią i/lub jadalnią. Jak podzielić pokój na dwie strefy? Najlepiej zrobić to z pomocą różnych kolorów ścian, a do tego potrzebne są przede wszystkim wysokiej jakości farby – https://www.milabud.pl/pl/c/Farby-najlepszych-producentow/332. Podczas wydzielania poszczególnych stref w pomieszczeniu, warto zastosować się do pewnych zasad. Dzięki ich uwzględnieniu pomieszczenie będzie spójne pomimo wyraźnego podziału przestrzeni na różne części.

Jak podzielić pokój na dwie strefy?

Oddzielenie różnych stref w pomieszczeniu za pomocą kolorów to najprostsza metoda na ich wyróżnienie. Pamiętajmy, że inny kolor nie musi dotyczyć wyłącznie ścian – różnymi barwami możemy potraktować także podłogę oraz sufit. W sypialni świetnie sprawdza się oddzielny kolor znajdujący się na ścianie za zagłówkiem łóżka, wyznaczając tym samym miejsce odpoczynku. Dzieląc pokój na dwie strefy, nie musimy kierować się tym, by różne barwy spotykały się w rogach ścian. Pomieszczenie może wyglądać ciekawie również wtedy, kiedy kolory będą dzielić jedną ścianę na pół lub w innych proporcjach. Kluczem do uzyskania spójnego efektu jest dobre połączenie kolorów. 

Jak pomalować pokój na dwa kolory? Odpowiednie łączenie barw

Bardzo ważna zasada dotyczą podziału pokoju na dwa kolory dotyczy odpowiedniego połączenia różnych barw. Jak podzielić pokój na dwie strefy różnymi kolorami? Dobrym rozwiązaniem jest wprowadzanie kontrastowego koloru do wydzielonej w pomieszczeniu przestrzeni. Ciemniejszy kolor będzie prezentował się lepiej w tej strefie, która jest mniejsza. Reszta pomieszczenia powinna optycznie powiększyć wnętrze jasnym kolorem.

Jakie farby wybrać?

Wybór odpowiedniego koloru farby to połowa sukcesu – pozostaje nam jeszcze decyzja odnośnie do właściwego jej typu. Każda strefa, jaką wydzielimy w naszej przestrzeni rządzi się swoimi prawami. Kupując farbę, powinniśmy zatem przemyśleć, jakie funkcje będzie pełnić dana strefa. Jeśli będzie stanowiła miejsce zabawy dzieci, warto postawić na farbę plamoodporną. Oddzielając kuchnię od salonu, warto z kolei pamiętać o użyciu farby, której niestraszna woda i tłuszcz. W przestrzeni przeznaczonej do odpoczynku możemy natomiast zastosować farbę odporną na kurz i brud.