O czym pamiętać, wynajmując nieruchomość komercyjną?

O czym pamiętać, wynajmując nieruchomość komercyjną?

21 lutego, 2023 0 przez Redaktorka Agnieszka

Zarówno po stronie najemcy, jak i wynajmującego (właściciela nieruchomości) umowa najmu rodzi szereg zobowiązań, w tym wiele potencjalnie bardzo poważnych, np. konieczność zapłacenia wysokiej kary umownej w określonym przypadku. W związku z tym, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i problemów natury prawnej, kluczowe jest, aby została ona opracowana w sposób satysfakcjonujący obie strony.

Jak zauważy każdy dobry prawnik nieruchomości komercyjne wymagają zwykle bardziej złożonej umowy najmu niż nieruchomości mieszkaniowe. W przypadku najmu mieszkania umowy są z reguły relatywnie krótkie i nie ma potrzeby prowadzenia złożonych negocjacji czy dokonywania wielu modyfikacji względem wzorca – przy najmie biura czy lokalu w centrum handlowym sytuacja wygląda już inaczej.

Nie należy podpisywać umowy bez jej dokładnej analizy

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której firma podpisuje umowę najmu nieruchomości komercyjnej bez jej przeczytania. Natomiast, trzeba podkreślić, że bez odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia nawet przeczytanie umowy od deski do deski nie zagwarantuje, że wykryje się w niej wszystkie luki, nieprawidłowości czy też po prostu zapisy nie do końca korzystne, które dobrze byłoby chociaż częściowo zmienić.

Nie obejdzie się bez dokładnej analizy każdego zapisu pod kątem nie tylko legalności i przejrzystości, ale też opłacalności dla danej strony. Taką analizę powinien przeprowadzić prawnik, najlepiej taki, który robił to już wielokrotnie, zarówno po stronie właściciela nieruchomości, jak i najmującego. W razie wykrycia zapisów wymagających zmiany, prawnik może podjąć się negocjacji w celu osiągnięcia tego celu.

Zastosowanie przez eksperta sprawdzonych argumentów i taktyk negocjacyjnych pozwoli uzyskać optymalne rezultaty, podczas gdy działając samodzielnie, firma mogłaby łatwo dać się zbyć lub doprowadzić do takiej zmiany umowy, która tylko pozornie poprawi jej sytuację, a w praktyce nie da zamierzonego skutku.

Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich praw

W teorii umowa najmu nieruchomości komercyjnej mogłaby zawierać relatywnie niewiele postanowień, m.in. odnośnie do wysokości czynszu i innych kwestii podstawowych. W praktyce jednak dobrym rozwiązaniem będzie uzupełnienie jej także o pewne dodatkowe, niezwykle przydatne dla obu stron zapisy.

Chodzi tutaj chociażby o kary za niedotrzymanie warunków umowy (zarówno przez wynajmującego, jak i najemcę) czy dokonanie zniszczeń w nieruchomości. Rozsądną decyzją będzie także ustanowienie zabezpieczeń, które pomogą odzyskać swoją należność w przypadku problemów z terminowymi płatnościami ze strony najemcy.