Biologiczny preparat do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

Biologiczny preparat do szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków

1 marca, 2021 1 przez Redakcja

Gdy dany obiekt nie posiada bezpośredniego połączenia z siecią kanalizacji sanitarnej lub nie jest możliwe wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków, wówczas jedynym rozwiązaniem jest szambo – podziemny zbiornik bezodpływowy przeznaczony na ścieki. Do niego odprowadza się ścieki powstające z tytułu eksploatacji urządzeń domowych, takich jak: prysznic, zlew i umywalka, WC. Co jakiś czas szambo się opróżnia. Nagromadzone tam ścieki podlegają różnorodnym procesom fermentacyjnym oraz samooczyszczaniu. 

Biologiczne preparaty do szamb

Aby procesy fermentacyjne i rozkładu przebiegały bez zakłóceń w szambie oraz przydomowych oczyszczalniach ścieków stosuje się różnorodne preparaty przeznaczone do szamb. Mikroorganizmy znajdujące się w nich usuwają w pierwszej kolejności zanieczyszczenia organiczne za pomocą procesów przetwarzania i rozkładu odpadów na wiele prostych związków chemicznych. Dodatkowo zmniejszają ilość osadów ściekowych oraz eliminują naturalne, organiczne zapachy. Wartością dodaną jest funkcja udrażniania rur kanalizacyjnych odprowadzających ścieki do szamba z uwagi na metodę dawkowania preparatów, czyli poprzez urządzenia sanitarne.

Sprawdź biologiczne preparaty do szamba na stronie Biofos.

Dlaczego aktywatory do szamb są niezbędne? 

W szambie, jako zbiorniku bezodpływowym, gdy naturalne procesy ulegają z jakiegoś powodu zakłóceniu może pojawić się zjawisko zagniwania. Użytkownicy szamba odczują je przede wszystkim w postaci nieprzyjemnych zapachów wydzielających się szamba. Przeciwdziałają temu albo systematyczne i częste opróżnianie szamba albo stosowanie specjalnych preparatów do szamb i oczyszczalni ścieków.

Ponadto preparaty do szamba zmniejszając poziom zanieczyszczeń obecnych w ściekach, chronią środowisko, nie tylko neutralizują nieprzyjemne zapachy, ale zapobiegają przedostawaniu się do gruntu ścieków oraz zanieczyszczeń. Są one szczególnie przydatne, z uwagi na zagrożenie osadzania się złogów tłuszczu. Jednak aby były one w pełni skuteczne powinny zawierać wiele różnych szczepów bakterii i enzymy do obróbki ścieków. Bakterie przeznaczone do oczyszczania szamba oraz aktywatory przyspieszające procesy tam zachodzące utrzymują stałą wydolność drenażu.