Rodzaje baterii łazienkowych. Jaki jest wybór?

Rodzaje baterii łazienkowych. Jaki jest wybór?

1 marca, 2021 0 przez Redakcja

Baterie łazienkowe można podzielić ze względu na kilka czynników. Bogaty wybór produktów na rynku sprawia, że we własnym domu można zainstalować zarówno niezwykle efektowne rozwiązania, jak również te najbardziej klasyczne.

Obsługa baterii: jedno- i dwuuchwytowe, samozamykające, elektroniczne

W pierwszej kolejności można podzielić baterie łazienkowe ze względu na sposób ich obsługiwania. Najbardziej popularne (choć odchodzące do lamusa) są baterie dwuuchwytowe, które posiadają dwa osobne pokrętła do zimnej i ciepłej wody. Choć to rozwiązanie jest coraz rzadziej wybierane ze względu na gorszą funkcjonalność, może być ciekawą metodą na uzyskanie efektu retro. Jednouchwytowe baterie mają oczywiście tylko jedną dźwignię. Wystarczy odpowiednie ustawienie głowicy, aby uzyskać pożądaną temperaturę i ciśnienie wody.

Armatura samozamykająca się to wariant stosowany najczęściej w miejscach publicznych, choć nikt nie zabroni wykorzystania ich w warunkach mieszkalnych. Do zakończenia przepływu wody nie trzeba używać rąk, ponieważ samoistnie wyłącza się on po pewnym czasie – zazwyczaj takim, który umożliwia umycie dłoni. Z kolei wybór elektronicznych baterii łazienkowych pozwala na zupełne ograniczenie dotykania akcesoriów. Czujnik zarówno wyłącza, jak i uruchamia przepływ wody.

Wśród spotykanych typów baterii można wymienić również armaturę dla osób niepełnosprawnych. Jest to wersja z wydłużonym uchwytem, bardziej wygodnym w użyciu.

Sposób montażu: naścienne, stojące, wolnostojące

Odpowiedni design można uzyskać przy pomocy różnych metod instalacji armatury. Ścienne baterie łazienkowe można zamontować zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. Pierwsza wersja jest bardziej klasyczna, natomiast druga zdobywa coraz więcej zwolenników. Podtynkowe baterie są schowane w ścianie, a na zewnątrz pozostaje wyłącznie kran i dźwignia kontrolująca wodę. Są bardziej estetyczne i łatwiej utrzymać je w czystości. Świetnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych.

Armatura stojąca to wszystkie baterie, które montowane są bezpośrednio w otworze umywalki lub wanny. Bardziej modernistycznym modelem jest bateria wolnostojąca, która idealnie komponuje się z umywalkami nablatowymi. Instaluje się ją w blacie. Może służyć zaaranżowaniu eleganckiej, wytwornej łazienki.

Wybór baterii łazienkowych

Podczas wyboru własnej armatury do łazienki warto zwrócić uwagę na praktyczność i możliwość wykreowania preferowanego designu. Tak drobny element jak bateria może ciekawie wpływać na całościowe wrażenia wizualne w pomieszczeniu.