Na co zwrócić uwagę przy planowaniu schodów wewnętrznych?

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu schodów wewnętrznych?

28 października, 2019 0 przez Redakcja

Schody są istotną częścią wielu domów, łącząc poszczególne kondygnacje budynku. Przy ich projektowaniu należy zadbać o kwestie użytkowe, ale również estetyczne, gdyż niewłaściwe wykonanie tego elementu, może znacznie wpłynąć na walory wizualne przestrzeni mieszkalnej. Z kolei dobrze wykonane będą wygodne względem codziennego wykorzystania, a przy tym będą się efektownie prezentować. O czym należy pamiętać przy planowaniu schodów w budynku?

Umiejscowienie i rodzaj

W praktyce schody wewnętrzne należy umieścić już w pierwszych projektach domu, gdyż wymaga to odpowiedniego rozplanowania przestrzeni oraz powiązania ich z innymi elementami konstrukcyjnymi. Najwygodniej jest je umieścić w korytarzu, a w dużych budynkach można się pokusić o wydzielenie zamkniętej klatki schodowej. W mniejszych domach można się zdecydować na otwarte schody umieszczone w pomieszczeniach i zwykle wybór pada tutaj na salon. Istotnym wyborem jest określenie rodzaju schodów. W kontekście domów jednorodzinnych najczęściej wykorzystuje się te żelbetonowe, a więc stworzone z betonowej płyty zbrojonej stalowymi prętami, która jest powiązana z fundamentem oraz stropem. Co ważne konstrukcję takich schodów wykonuje się już na etapie stanu surowego. Najczęściej spotykaną alternatywą są schody wewnętrzne samonośne, przeważnie wykonywane z drewna. Z powodzeniem można je umieszczać także w domach murowanych, natomiast ten rodzaj schodów osadzany jest w budynku dopiero na etapie wykończeniowym. Takie schody można nabyć w gotowych wariantach lub zamówić je u producenta w wersji przygotowywanej na wymiar.

Wygoda i bezpieczeństwo

W kontekście wygody użytkowania, ale i bezpieczeństwa domowników, bardzo ważne są wymiary schodów, rozpatrywane nie tylko w kontekście całej konstrukcji, ale też poszczególnych stopni. Bardzo ważne jest to, by schody wewnętrzne nie były zbyt strome, więc trzeba wziąć pod uwagę wysokość stopnia oraz to, by nie był on zbyt wąski (optymalny parametr pod względem szerokości to około 30 centymetrów). Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wysokość stopnia nie może natomiast przekraczać 19 centymetrów – najwygodniejsze będą jednak warianty o kilka centymetrów niższe. Odległość między wewnętrznymi krawędziami poręczy lub poręczą, a ścianą, powinna oscylować w granicach jednego metra lub nawet przekraczać tę wartość, jeśli mowa o większej rodzinie, w której domownicy będą się często mijać na schodach. Parametry schodów są bardzo istotne, zwłaszcza w kontekście późniejszego poruszania się po nich dzieci czy osób starszych. Często spotykanym błędem jest złe wyliczenie wysokości schodów, które skutkuje tym, że pozostaje zbyt duża wysokość między ostatnim stopniem, a podłogą. Czasem może być to związane z tym, że w trakcie budowy nieco zmieni się wysokość samej kondygnacji lub grubość posadzki. Przed przystąpieniem do wykonania schodów warto jeszcze raz sprawdzić te parametry, gdyż tego typu defekt może być potem bardzo niebezpieczny podczas ich użytkowania.