Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

25 października, 2019 0 przez Redakcja

Wynajmowanie mieszkania to coś, z czym będzie musiał się liczyć w pewnym momencie niemal każdy. Ofert jest dużo, ale większość z nich odrzuca się już we wstępnej selekcji, chociażby z powodów finansowych. Jest to zawsze stosunkowo problematyczne – często okazuje się, że ktoś próbuje nas oszukać i potencjalnie możemy na takim wynajmie wyjść bardzo niekorzystnie. W takim razie jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Do jakich zasad trzeba się stosować, aby później nie mieć problemów i niczego nie żałować?

Chcesz wiedzieć jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Nie rób tego na chybił-trafił

Każdy jest już chyba świadomy, że zdjęcia w Internecie niekoniecznie muszą realnie odzwierciedlać to, co przedstawiają. Ponadto osoba wynajmująca mieszkanie będzie na ogół ukrywać wady, a wyolbrzymiać zalety swojego lokum. W związku z tym spontaniczne, szybkie podejmowanie decyzji o wynajem określonego mieszkania, nawet bez jego obejrzenia czy dogłębnej rozmowy z właścicielem to tylko proszenie się o kłopoty.

Frustrować może fakt, że cały proces umawiania się na wizytę, uzgadniania szczegółów i innych tego typu czynności trochę trwa. Do tego jeśli mieszkamy daleko od potencjalnego nowego miejsca zamieszkania to będzie to także pod tym względem uciążliwe. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i zabrać się do poszukiwania idealnego mieszkania na wynajem na poważnie.

Nie wierz nikomu na słowo

Właściciel może nas zapewniać o bardzo dużej ilości rzeczy, ale czy pokrywać się będą z rzeczywistością trudno przewidzieć. Wobec tego jeśli coś rzekomo działa lub jest dostępne na stanie mieszkania – sprawdź to. Później może się okazać, że jakiś kluczowy komponent jest uszkodzony czy niedziałający, a właściciel będzie twierdził, że wcześniej on taki nie był i został zniszczony przez samych nowych najemców.

Dobrym pomysłem może być obfotografowanie całego mieszkania, z szczególnym zaznaczeniem ścian, przedmiotów elektronicznych, łazienki i wszystkiego innego, co mogłoby potencjalnie sprawiać problem. Warto także zrobić zdjęcia wszelkich wad i usterek, których jesteście świadomi, bo je dostrzegliście lub powiedział wam o nich właściciel. Rozsądną opcją jest także zawarcie takiej listy usterek w umowie.

Podpisz sprawiedliwą i uczciwą umowę

Umawianie się “na gębę” jest bardzo ryzykowne. W końcu w razie jakichkolwiek problemów nasze słowo będzie stało przeciw słowu właściciela i nie będzie żadnych innych dowodów, że na przykład coś zostało nam obiecane. Dlatego też umowę wynajmu powinno się koniecznie zawierać na piśmie. Warto poszukać w Internecie odpowiedniego wzoru i jedynie dodać do niego dodatkowe elementy, których nie zawiera, a które mogą być dla nas istotne.

Postaraj się w umowie zabezpieczyć na wszelkie możliwe wypadki i ewentualności, tak żeby w razie czego wiedzieć od razu, co trzeba zrobić i czego możemy się spodziewać. Chodzi tu chociażby o tryb zwrotu czy wypowiedzenia najmu mieszkania. Ustal, kiedy i w jaki sposób będziesz dokonywać płatności, za co konkretnie musisz płacić oprócz czynszu (na przykład za media) i na kogo spadają koszta w razie konieczności wykonania jakichś napraw.

Warto wiedzieć, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, ponieważ wiedza ta prawdopodobnie nie raz się nam w życiu przyda. Niestety na świecie jest wiele osób nieuczciwych, które tylko czekają, aby kogoś oszukać czy naciągnąć. Stosując się do powyższych wskazówek można sobie oszczędzić olbrzymią ilość nerwów i kłopotów.