Kolorowy salony, czyli jak dobrać barwy do pomieszczeń

Kolorowy salony, czyli jak dobrać barwy do pomieszczeń

23 lipca, 2022 0 przez Redakcja

Mieszkania w blokach, choć bardzo zróżnicowane na przestrzeni ostatnich lat, rządzą się pewnymi stałymi elementami. Na przykład – w blokach z wielkiej płyty, stawianych w latach 70-tych czy 80-tych, raczej nie uświadczymy bardzo dużych, przestronnych salonów. Średni metraż trzypokojowego mieszkania, to gdzieś między 55-60 metrów kwadratowych.

Nie jest tajemnicą, że przestrzeń salonu, choć prawdopodobnie i tak największa w całym zestawie, nie będzie jakoś szczególnie powalać przestronnością. Dlatego też, trzeba uciec się do pewnych sprawdzonych trików, które na pewno pozwolą na wykorzystanie przestrzeni w maksymalnym stopniu, jak również przekonać się o tym, że czasem proste patenty dają zdecydowanie najlepsze rezultaty. Na co szczególnie warto postawić, by zyskać salon idealnie odpowiadający naszym potrzebom?

Bardzo duże znaczenie kolorów

Już na etapie planowania koloru ścian, zaczyna się klucz do pewnego rodzaju efektów wizualnych, związanych z naszym salonem. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim metrażem i mniejszym salonem, odpada zastosowanie barw ciemnych, bo taki zabieg będzie optycznie kurczyć, i tak już niezbyt sporą przestrzeń. Za to wykorzystanie jasnych, zupełnie odwrotnie. Pozwoli mocno zagrać przestrzenią i sprawić, że będziemy w takim salonie czuć się zdecydowanie bardziej przestronnie. Ogólnie, utrzymanie naszego salonu w jasnej tonacji w bardzo prosty sposób przekłada się na zwiększenie funkcjonalności wnętrza dlatego wybierając dekoracje dobrze wybrać obrazy z pasującą kolorystyką jak. Taki prosty optyczny zabieg, nie wymagający wcale dużych nakładów finansowych – malowanie to wciąż jedna z najtańszych prac, jeśli chodzi o aspekty dotyczące wykończenia.

Meble na salonach

Kolejnym aspektem co do którego trzeba się dobrze zastanowić, jest wybór umeblowania. Musi być wygodnie i funkcjonalnie, jednocześnie pamiętajmy o tym, by ustawienie mebli nie kazało nam lawirować po małych przestrzeniach. Jeśli mamy mniejszy salon, narożnik zawsze będzie rozwiązaniem bardziej funkcjonalnym od tradycyjnej kanapy. Klasyczne zestawy – złożone na przykład z foteli plus kanapy lub sofy, ograniczają mocno możliwości konkretnego poustawiania sobie wszystkich elementów. A narożnik – gospodaruje dwie ściany, pozwala w komfortowych warunkach posadzić więcej osób, jednocześnie też stwarza bardziej przestronną i konkretną atmosferę.

Co wpłynie pozytywnie na wnętrze salonu?

Jeżeli rzeczywiście zastosowaliśmy na ścianach jasną, bardziej stonowaną kolorystykę, można będzie nieco dodać jej ciepła. Taki efekt uzyskamy, wykorzystując jako materiał różne gatunki drewna. Takie ocieplenie można zacząć już na etapie podłogi, dzięki czemu nie tylko uzyskamy ciekawy element kontrastowy, ale także będziemy mogli sobie sprawić bardzo funkcjonalne wnętrze. Większe regały czy meblościanki będą zabierać metry i przytłaczać. Znacznie lepiej w ich miejsce będą sprawdzały się meble modułowe. To nowoczesne rozwiązanie, łączące w sobie nie tylko doskonałą funkcjonalność, ale także bardzo ciekawe aspekty wizualne.

Warto pamiętać, że salon ma być przede wszystkim miejscem wypoczynkowym, więc nie może przytłaczać swoim wyglądem. Ma raczej sprzyjać temu, że będziemy mogli się odprężyć, zregenerować siły. Pozwoli to na bardzo dobry rezultat w postaci większej satysfakcji z wyglądu tej części naszych czterech kątów.