Od czego zależy cena mieszkania?

Od czego zależy cena mieszkania?

17 sierpnia, 2022 0 przez Redakcja

Na cenę mieszkania może wpływać wiele różnych czynników. Wśród kluczowych wymienia się lokalizację czy stan nieruchomości, ale przed zakupem warto poznać także pozostałe. Podpowiadamy, od czego zależy koszt mieszkania w Krakowie, gdzie rynek nieruchomości jest bardzo duży, podobnie jak zainteresowanie dobrymi lokalami.

Co wpływa na wartość nieruchomości?

Cena mieszkania to wypadkowa różnego rodzaju czynników, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się lokalizacja. Wartość dwóch niemalże takich samych nieruchomości, ale położonych w różnych częściach Krakowa może się od siebie różnić ceną nawet o kilka tysięcy za metr kwadratowy. Przy czym lokalizacja może także oznaczać kondygnację, na której znajduje się mieszkanie. Najdroższe są zwykle nieruchomości znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze, a najtańsze lokale umiejscowione na parterze i na najwyższych piętrach.

Na wartość nieruchomości wpływa również infrastruktura znajdująca się w jej bezpośrednim otoczeniu. Brak dobrych dróg dojazdowych, przychodni zdrowia czy sklepów oraz szkół zmniejsza atrakcyjność mieszkania.

W przypadku zakupu mieszkania ceny wyznaczają ponadto cechy użytkowe, takie jak metraż, rozkład pomieszczeń, liczba pokoi, dodatkowa powierzchnia w postaci tarasu lub balkonu. Ustawne, przestronne mieszkania cieszą się większym zainteresowaniem niż lokale o dziwnym układzie, który trzeba odpowiednio zaaranżować.

Cena nieruchomości obliczana jest też na podstawie stanu technicznego budynku i roku budowy. Te czynniki wpływają na czynsz, który w przypadku starszych lokali będzie większy.

Istotny wpływ na ostateczną wartość ma stan prawny nieruchomości – zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Zwykle mieszkania z księgą wieczystą są droższe. Trzeba przy tym pamiętać o sprawdzeniu ewentualnych obciążeń lokalu, hipoteki bądź roszczeń osób trzecich.

Są to podstawowe czynniki mające bezpośredni wpływ na cenę danej nieruchomości. To jednak nie koniec listy, ponieważ rynek nieruchomości w każdym mieście odznacza się określoną specyfiką, o której warto wiedzieć.

Cena mieszkania w Krakowie – co wpływa na wartość lokalu?

Aktualnie ceny mieszkań w Krakowie dostępnych na https://uniestates.pl, jak też w innych dużych miastach, warunkowane są przez dodatkowe czynniki, takie jak drożejące materiały budowlane czy koszty robocizny. Duży wpływ mają także drożejące ceny działek, których w Krakowie jest mało w stosunku do potrzeb. Na ceny nieruchomości wpływają również inwestorzy. W przypadku Krakowa są to dobrze zarabiający specjaliści, którzy często lokują w nieruchomości nadwyżki finansowe. Są więc skłonni zapłacić więcej za atrakcyjne nieruchomości.

Znalezienie idealnego lokalu w Krakowie warto zlecić doświadczonym specjalistom, którzy pomogą przy wyborze nieruchomości dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Jeśli szukasz lokalu w dużym mieście jak Kraków, cena mieszkań może być bardzo zróżnicowana.