Sposoby ułatwiające sprzedaż nieruchomości

Sposoby ułatwiające sprzedaż nieruchomości

22 sierpnia, 2018 0 przez Redakcja

Sprzedaż nieruchomości wcale nie jest taka prosta, jakby mogło się to wydawać. Wymaga ona od właściciela znacznego zaangażowania oraz cierpliwości podczas szukania kupca. Aby dobrze sprzedać nieruchomość, najpierw musimy zainwestować pewne środki finansowe.

Skuteczna reklama

Istnieją możliwości, które zwiększają szanse na szybszą sprzedaż nieruchomości. Jednym ze sposobów usprawniającym w obecnych czasach sprzedaż nieruchomości jest internet. Na rynku działa kilkadziesiąt portali ogłoszeniowych, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Koszty umieszczenia takiego ogłoszenia niestety nie należą do najniższych, a dodatkowo ważność oferty na portalu trwa zazwyczaj 30 dni. Oznacza to, że co miesiąc trzeba ponownie zapłacić za ogłoszenie. Warto wiedzieć, że statystyki wskazują, iż średni czas sprzedaży mieszkania trwa ok. 6 miesięcy (przy zaangażowaniu właściciela), a w przypadku domów ten okres znacząco się wydłuża. Dobrze jest zatem umieścić ogłoszenie na kilku portalach ogłoszeniowych – również tych za granicą. Można korzystać z darmowych portali, jednak ich skuteczność jest znikoma, ponieważ strony te mają dużo mniejszą liczbę odwiedzających użytkowników (potencjalnych kupców).

Sposoby ułatwiające sprzedaż nieruchomości

Poza umieszczeniem ogłoszenia na odpowiednim portalu, warto również zainwestować w jego wyróżnianie. Jeżeli zależy ci na sprzedaży, to nieruchomość musi być widoczna na tle wielu pozostałych ofert. Trzeba jednak pamiętać o kosztach, jakie poniesiemy wyróżniając swoją nieruchomość. Za ogłoszenie ważne przez 30 dni, średnio trzeba zapłacić 35 zł. Mnożąc tę liczbę przez wspomniane już statystyczne 6 miesięcy to przez cały okres sprzedaży możemy wydać sporą sumę pieniędzy.

Nie należy zapominać o tradycyjnych kanałach, jak ogłoszenia w branżowych czasopismach, czy też o banerze na balkonie lub ogrodzeniu. Mimo wszechobecnej cyfryzacji nie każdy szuka nieruchomości wyłącznie w internecie.

Jeżeli chcemy sprzedać nieruchomość po dobrej cenie, lepiej nie oszczędzać na promocji, ponieważ oszczędzając, musimy się liczyć ze znacznymi negocjacjami ceny ze strony kupujących.

Wygląd musi zachęcać do kupna

Sprzedając nieruchomość, aby wyróżnić ją na tle pozostałych, warto zainwestować też w profesjonalną sesję fotograficzną oraz film z prezentowanej nieruchomości. Niestety zdjęcia zrobione smartfonem, które są jak najbardziej wystarczające przy wynajmie, mogą zrazić potencjalnego kupca. Przed sesją warto zadbać o wygląd nieruchomości – dokładnie posprzątać dom czy mieszkanie, pomalować ściany i wykonać mały remont w najbardziej newralgicznych miejscach.